Ebû Saîd el-Hudrî'nin hayatı ve hadis rivâyetindeki yeri
Ebû Saîd el-Hudrî's life and inplace in the hadith narration
- Tez No: 624146
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TARTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Muksirûn diye nitelenen yedi sahâbîden biri olan Ebû Saîd el-Hudrî, Hazrec kabilesinden Mâlik b. Sinan'ın oğludur. Bi'setin ikinci senesinde doğmuştur. Babası Uhud savaşında şehid edilince yetim kalmış ve annesi ile birlikte maddi sıkıntılar yaşamıştır. Medineli olmasına rağmen Ashâb-ı Suffe'nin müdâvimlerinden birisi olmuştur. Yaşının küçük olmasından ötürü Bedir ve Uhud savaşları hariç, Hz. Peygamber'in katıldığı bütün savaşlarda yer almıştır. Zeyneb bint Ka'b b. Ucre ile evlenen Ebû Saîd el-Hudrî'nin üç oğlu bir kızı dünyaya gelmiştir. Hz. Peygamber'e“Allah yolunda hiç kimsenin ayıplamasına aldırış etmeme”şartı ile biat eden sahâbîlerden biridir. Ebû Saîd'in hemen her konuda rivâyeti bulunmakla birlikte salât, zekât, büyû', fiten, tefsir ve edeb konularında rivâyetleri yoğunlaşmaktadır. Ebû Saîd el-Hudrî, Sünnet'in satırlarda değil sadırlarda muhafaza edilmesi gerektiğine inanmış, hadislerin yazılması konudaki görüşünü“Hadis rivâyet edin, çünkü hadis, hadisi tahkîk eder.”sözüyle ifade etmiştir. Ebû Saîd, insanları ezberden hadis rivâyet etmeye teşvik etmiştir. Kendisi daha Rasûlullah'ın sağlığında hadisleri ezberlemeye başlamıştır. Ebû Saîd el-Hudrî, hadisleri duyduğu gibi rivâyet etme titizliği içerisinde olmuştur. Hz. Peygamber'e ait bir sözün zahiri neyi ifade ediyorsa, onu benimsemiş ve bu anlayışla da amel etmiştir. Pek çok Sahâbe ve Tâbiîn'e hocalık yapan Ebû Saîd el-Hudrî'nin rivâyet ettiği hadisler temel hadis kitaplarının tamamında yer almaktadır. Ebû Saîd el-Hudrî'nin vefat tarihi ihtilaflıdır. Genel kabul göreni ise hicri 74 senesidir. Medine'de 84 yaşında iken vefat etmiştir. Bu çalışmada kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında, sahâbe döneminin mümtaz şahsiyetlerinden biri olan Ebû Saîd el-Hudrî'nin hayatı, şahsiyeti ve hadis rivâyetindeki yeri tesbit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ebû Saîd el-Hudrî, who is one of the seven companions of Prophet Muhammad qualified as Muksirûn (relating a lot of hadiths), is the son of Mâlik b. Sinan. After his father was martyrized in Uhud War, he was left an orphan and experienced difficulties together with his mother. Although he was from Medina, he has become one of the regulars at Ashâb-ı Suffe. Except for Bedir and Uhud Wars during when he was too little, he took part in all of the wars in which Prophet was in on. Ebû Saîd el-Hudrî married Zeyneb bint Ka'b b. Ucre and had one daughter and their sons. He is one of the companions of Prophet Muhammad who obeyed him on condition that“Never minding any one's condemning him in his way of Allah.”While Ebû Saîd has religious narrations about almost everything, his narrations generally focus on salad, zakat, sorcery, sedition, interpretation and decency. Ebû Saîd el-Hudrî believed that the Sunna should be preserved in hearts not in lines and expressed his opinion about the writing process of hadiths by saying“Relate hadiths because one hadith verifies another one.”He encouraged people relating hadiths orally by heart. He started to memorize hadiths even when Rasulullah was well alive. Ebû Saîd el-Hudrî paid close attention to relating or telling hadiths as exactly he heard them. He adopted what a saying or a word of Rasûlullah clearly meant and acted accordingly. Hadiths related by Ebû Saîd el-Hudrî, who has mentored many companions of Muhammad and Tâbiîn, take place in all essential hadith books. The date of death of Ebû Saîd el-Hudrî is controversial. The generally accepted date is 74 Hijri year. He died in Medina at the age of 84. In this study, the life, personality and role of Ebû Saîd el-Hudrî, who was one of the distinguished figures of companionship period, in relating hadiths have been tried to be identified in the light of information acquired from sources.