Kentsel dönüşümde inşaat sektörünün rolü
Construction sector in urban regeneration
- Tez No: 624174
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ENVER ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnşaat sektörü ekonomik olarak hassas bir yapıya sahiptir ve ekonomik değişimlerden ilk olarak etkilenen sektördür. Ülkemiz ekonomisi ise uzun yıllardır dünya ekonomilerine entegre olmuş küresel ekonominin bir parçasıdır. Durum böyle iken küresel çapta yaşanan ekonomik dalgalanmalar yerli ülke ekonomisini de etkilediği için inşaat sektörü bu durumdan payını almaktadır. Başarılı bir kentsel dönüşüm modeli kurgulamak ve uygulamaya koyabilmek için dış piyasalardan olabildiğince bağımsız olabilecek bir politika ve yöntemin yürürlüğe konması ve uygulanması şarttır. Bu amaçla; Ülkemizde kentsel dönüşüm ve kurumsal yapısı irdelenecek, dönüşümde yıkım akabinde verilen yapım kararı ile birlikte rölü başlayan inşaat sektörünün kurumsal yapısı anlatılacak ve SWOT analizi ile değerlendirilecektir. İnşaat sektörünün, ülkemiz ekonomisi içindeki yeri çeşitli veriler ışığında irdelenecek, içinde önemli bir paya sahip olan konut üretimi ve ihtiyacı, ülkemiz nüfus projeksiyonu çerçevesinde değerlendirilecektir. Ülkemizin önemli deprem kuşakları içinde yer alıyor olması ve bugüne kadar yaşanan depremler sonucu en çok zararın yapısal anlamda olduğu göz önüne alınarak çalışma kapsamında özellikle deprem sonrası alınan önlemler ve yasal düzenlemeler ele alınacaktır. Afet risklerine karşı dayanıklı yerleşim alanları oluşturulmasına yönelik yürütülen kentsel dönüşüm uygulamaları irdelenecek ve inşaat sektörünün dönüşüm odaklı yönetimine yönelik politika araçları oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Construction sector has a sensitive structure in an economic manner and it is one of the first sectors that are influenced by economic changes. Turkish economy has been for years as an integrated part of world economy. In such a situation, global economic variations definitely effect on Turkish economy and therefore Turkish construction sector. In order to set up a successful urban regeneration model and make it implement, it is a must to create an independent policy and method that are isolated from outer markets. In this context; this study investigates urban regeneration and its institutional structure in Turkey and summarizes the role of construction sector with its institutions that takes part from the decision of demolition and re-construction, using a SWOT analysis. The importance of construction sector for Turkey will be deeply analyzed with various dataset and housing production will be determined through the lens of Turkish population projections. The fact that Turkey lays on serious earthquake layer and devastating earthquakes so far has affected very negatively forces us to research on precautions after quakes and legal arrangements. In order to supply settlement areas that are durable against the risks of natural hazards, urban regeneration implementations will be investigated and new political tools for the management of“regeneration”-oriented construction sector.