Türk-Yunan uyuşmazlıkları çerçevesinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyonunda Yunanistan engeli (1959-1997)
The Greek opposition to Turkey's integration with European Union in the context of Turkish Greek conflicts
  1. Tez No: 62418
  2. Yazar: ASUMAN BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORAN BASKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
87 ÖZET“Türk-Yunan Uyuşmazlıkları Çerçevesinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Entegrasyonunda Yunanistan Engeli (1959-1997)”başlığını taşıyan bu tez, bir giriş, üç bölüm ve bir de sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde Türk-Yunan uyuşmazlıklarının temel unsurları özetlendikten sonra, diğer bölümlerde konunun esası olan Türkiye'nin AB ile entegrasyon süreci, Türk-Yunan uyuşmazlıkları boyutundan incelenmiştir. Yani, I., II. ve III. Bölümlerde, Yunanistan ve Türkiye'nin aşağı yukarı aynı dönemlerde olan AET'ye ortaklık için ilk başvurularından günümüze kadar olan dönemde, uluslararası ortam, bu ortamda Türk-Yunan ilişkilerinin aldığı boyut ve Avrupa Topluluğu ile ilişkiler araştırılmıştır. Özellikle de, Türkiye'nin AT ile ilişkileri Yunanistan Topluluğa katılmadan önce nasıldı, katıldıktan sonra nasıl bir boyut kazandı? ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede, Yunanistan'ın tam üye olduğu 1980'den 1997'ye kadarki dönemde Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı giriştiği engellemeler, dört ana başlık altında tek tek açıklanmıştır. Tez boyunca vurgulanmaya çalışılan fikirler ve ortaya çıkan sonuçlar ise kısaca şöyledir: Türk-Yunan ilişkileri çatışmaya dayalı bir ilişki biçimidir ve Türk-Yunan ilişkilerini belirleyen unsurlar psikolojik ve jeopolitik olgularla dış etkenlerdir. Türkiye'nin dış politika stratejilerinin saptanmasında“Batıcılık”ve“Yunan Faktörü”etkili olmuştur. Yunanistan AT'ye tarihsel ve sosyo-kültürel nedenler ve bugünkü konumu dolayısıyla Türkiye'den daha yakındır. Dolayısıyla Yunanistan AT'ye tam üye olduktan sonra Avrupa'ya olan yakınlığı daha da artmıştır ve Yunanistan AT üyeliğinden elde ettiği politik ve ekonomik gücü Türkiye aleyhine kullanmaya başlamıştır. Bunun sonucunda 1980'ler sonrası, bir yandan Türk-Yunan ilişkileri bir soğuk savaşa dönüşürken, Türkiye-88 AT ilişkileri de Türkiye aleyhine bir seyir izlemiştir. Nitekim, Yunanistan AT organlarında Türkiye'nin lehine olabilecek her türlü kararı veto etmektedir. Fakat bu vetoların arkasında başka AT üyelerinin varlığı da kesindir. Dolayısıyla AT, Yunanistan'ın katılımının Türkiye-AT ilişkilerini etkilemeyeceği yönünde vermiş olduğu taahhüde hiçbir zaman uymamaktadır.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY The thesis entitled“The Greek Opposition to Turkey's Integration with European Union in the context of Turkish-Greek Conflicts”is composed of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, the main elements of Turkish-Greek Conflicts are summarised, the process of Turkish integration with the European Union (EU) is examined within the framework of“Turkish-Greek Conflicts”. That is, international atmosphere, the way in which Turkish-Greek relations developed and their relations with the European Community (EC) during the period that both countries applied for the membership of the EC are all scrutinised in the chapters I, II, III. In the Chapter III, Turkey's relations with the EC before and after the membership of Greece to the EC and the negative implications of Greece on Turkey-EU relations between 1980 and 1997 are explained in detail. The ideas put forward throughout the thesis and the results obtained are as follows: Turkish-Greek relations are based on conflict, they are determined by physiological and geopolitical phenomenon and external factors.“Westernisation”and the“Greek factor”have been considerably effective in forming the Turkish foreign policy compared with Turkey. Greece is closer to the EU because of historical and socio-cultural reasons and its geopolitical position. Moreover, its closeness to the Europe has increased after its membership to the EU and Greece began to use this strengthened position against Turkey. Therefore, a cold war between Turkey and Greece took place since then and Turkey's relations with the EU have been shaped against Turkey. Greece has been vetoing all resolutions favouring Turkey in the EU organs,90 though it is known that some other European powers too are behind these vetoes. EC agreed that its relationship with Turkey would not be affected by the membership of Greece to the EC. However, EC never respected that agreement.