Avrupa Birliği'ne giriş sürecinin Ege Denizin'deki Türkiye-Yunanistan sorunlarına etkilerinin incelenmesi ve Türkiye'nin çıkarlarına uygun çözüm yollarının değerlendirilmesi
Analysis of the effects of Turkey's EU entrance process on the Turkey-Greece ıssues in Aegean Sea and evaluation of solutions suitable to Turkey's interests
- Tez No: 166164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
AVRUPA BİRLİĞİ'NE GİRİŞ SÜRECİNİN EGE DENİZİNDEKİ TÜRKİYE - YUNANİSTAN SORUNLARINA ETKİLERİNİN İNCELENMESİ VE TÜRKİYE'NİN ÇHCARLARINA UYGUN ÇÖZÜM YOLLARTNIN DEĞERLENDİRİLMESİ. KONU ÖZETİ Bu tez araştırmasıyla, Avrupa Birliği (AB)'ne giriş sürecinin Ege Denizi'ndeki Türk - Yunan sorunlarına etkilerinin neler olabileceği ve bu kapsamda Türkiye'nin milli menfaatlerine en uygun çözüm yollarının neler olabileceği konusuna cevap aranmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırma probleminin ortaya konması maksadıyla; problem durumu, araştırmanın amacı, önemi ve kapsamı incelenerek, araştırmada kullanılan temel kavramların tanımlarına yer verilmiş olup araştırmanın yöntemi, verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanması üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, araştırmanın nazari (kuramsal) temellerine inilerek, kısa bir girişin ardından, Türkiye-AB ilişkileri Türkiye'nin Gücü ve Gerçekleri Türkiye- Yunanistan Arasındaki İkili İlişkiler Ege Denizi' ne ilişkin sorunlar kapsamında; karasularının genişletilmesi sorunu, kıta sahanlığının saptanması sorunu, silahsızlandırılmış statüdeki adaların silahlandırılması sorunu, hava sahası ve uçuş bildirim bölgesi (Flight Information Region-FIR) sorumluluklarına ilişkin sorunlar, egemenliği uluslar arası andlaşmalarla Yunanistan'a devredilmemiş ada, adacık ve kayalıklar (EGAYDAAK) sorunu, ve denizde arama - kurtarma (SAR) sorumluluk sahası sorunu, tarafların sorunlara yaklaşımı ve bu sorunlara ilişkin tezleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Yunanistan ile arasındaki Ege Denizi sorunlarının Türkiye'nin AB tam üyeliğine etkileri - Ege Denizi ve Avrupa Birliği ilişkileri kapsamında; genel olarak Avrupa Birliği denizcilik politikası, AB'nin Ege Denizi'ne yönelik politikaları, Ege Denizi'nin AB için önemi, AB'nin Ege'de Yunanistan'dan kaynaklanan sorunlara yaklaşımı, üçüncü ülkelerin Ege Denizi'ne yönelik politikalarının AB ve Türkiye'ye etkileri, Yunanistan'dan kaynaklanan Ege sorunları kapsamında geleceğe yönelik politikalar ve AB ile ilişkiler ve sorunlara etkisi, - AB ile ilişkiler çerçevesindeki sorunlar kapsamında; AB çerçevesindeki sorunlar, uyuşmazlıkların AB yükümlülükleri çerçevesinde çözülmesi olasılığı, Türkiye'nin AB'ne üyeliği ve karşıt Yunan politikaları, iç ve dış politika kaygılarının ilişkilere etkisi, Uluslar Arası Adalet Divanı (UAD) ve Yunanistan tarafından yürütülen Ege için çözüm arayışları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde yapılan incelemeler ve alınması gerekli tedbirler kapsamında varılan bulgulara yer verilmiş ve yorumlamaları yapılmıştır. Beşinci bölümde ise, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. vm
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF THE EFFECTS OF TURKEY'S EU ENTRANCE PROCESS ON THE TURKEY-GREECE ISSUES IN AEGEAN SEA AND EVALUATION OF SOLUTIONS SUITABLE TO TURKEY'S INTERESTS. SUMMARY In this thesis we tried to seek answers to the issue of what will be the effects of Turkey's EU entry process on the Egean Sea related conflicts between Turkey and Greece and in this context what would be the best solution for Turkey's national interests. This thesis consists of 5 chapters. In Chapter 1 for the purpose of clarifying the research subject, the aim of the research and its significance and context was studied. Special emphasis is given for the definitions of basic concepts used in the research, research methodology, collection of relevant data and its analysis In Chapter 2 Theorical basis for the research was studied and following a short introduction; - Turkey-EU Relations, - Turkey's Power and Realities - Bilateral Relations Between Turkey and Greece - Within the context of Egean Sea related issues; Extension of territorial waters, determination of continantal shelf, armament of islands under diarmament status, air space and FIR ( Flight Information Region) responsibilities, The islands,islets and rocks whose soverignity were not transferred under international treaties, and SAR ( Search and Rescue) at sea responsibilities, the approach of both sides to me issues and their corresponding theses were studied. In Chapter three, the effects of Aegean Sea issues on Turkey's EU membership, In the context of Aegean Sea and EU relations; EU maritime policy in general, EU policy in regards to Aegean Sea, Importance of Aegean Sea for the EU, the attitude of EU to the issues in Aegean Sea resulting from Greece, the effects of the Aegean policies of Third parties on Turkey and EU, future policies in the context of Aegean issues resulting from Greece,On the basis of EU relations; probability of solution of the issues and discrepancies within the framework of EU obligations, Greek policies in favour and in opposition to Turkey's EU entrance,effects of domestic/foreign policy concerns to the relations, Efforts to seek solution in Aegean Sea by Greece and International Justice Council were studied. In chapter four, in the context of study and necessary precautions to be taken, findings were presented and interpreted. In Chapter five, in the results of the study and the proposals were presented. IX