Uluslararası ilişkilerde mülteciler sorunu ve Batı Avrupa devletlerinin uygulamaları
Refugee problem in international relations and Western European states policies
- Tez No: 62417
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONULDURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Bu tez Batı Avrupa ülkelerinin iltica politikalarını incelemektedir. Amaç, Batı Avrupa bölgesindeki devletlerin tek tek yürüttükleri politikaları incelemek değil, bir bütün olarak bu bölge devletlerinin mültecilere yönelik uygulamalarının nedenlerini ve bugün ulaştığı noktayı anlayabilmektir. Bir başka deyişle, bu tezin amacı, uluslararası ilişkiler disiplini açısından mülteci sorununun önemli bir sorun olduğunu göstermektir. Batı Avrupa bölgesinde uygulanan iltica politikaları, mülteci sorununa gelişmiş ülkelerin gösterdiği tepkileri yansıtarak, günümüzün uluslararası ilişkiler sistemini anlamakta bir araç olarak kullanılabilir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları döneminde Batı Avrupa'daki mülteci sorunu ve mültecilere ilişkin ilk uluslarararsı düzenlemelerin nasıl gerçekleştirildiği incelenmiştir. Böylece, bugün Batı Avrupa'daki iltica politikalarının nasıl bir gelişme çizgisi izlediğinin daha açık görülebilmesi amaçlanmıştır. İkinci bölümde, Batı Avrupa ülkelerinin iltica politikaları üç dönemde incelenmektedir. Bu dönemlerin içerdiği özellikler bölge devletlerinin mülteci sorununa yaklaşımını etkilemiştir. Her bölge devleti, iltica politikasını kendisi saptayıp yürüttüğü halde, Batı Avrupa devletlerinin ağızbirliğiyle göç ülkesi olmadıklarım iddia etmeleri, iltica politikalarını da yakından etkileyen bir unsur olarak elirmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde, Batı Avrupa ülkelerinde 1980'ler sonrası giderek artan yabancı düşmanlığından mültecilerin ve mültecilere yönelik politikaların nasıl etkilendiği incelenmektedir. Batı Avrupa ülkeleri başlattıkları iltica politikalarım uyumlaştırma çalışmaları ile mülteciler de dahil olmak üzere, bütün yabancılar için tam bir“kale”görüntüsüne bürünmektedir.“Avrupa Kalesi”teriminin bazı çevrelerde kabul görmesi, bölge ülkelerinin, artan iltica hareketleri karşısında mültecileri, güvenliklerini tehdit eden unsurlar gibi algılamalarından kaynaklanmaktadır. Soğuk savaşm sona ermesiyle, bu eğilim yeni bir ivme kazanmıştır. Klasik güvenlik endişeleri, yerini iltica hareketlerinin ve istenmeyen yabancıların sorumlusu olarak görüldüğü bir huzursuzluk ortamında yeni boyutlar kazanmaktadır. 235
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis tries to analyse Western European states' policies towards asylum-seekers and refugees. It is not the aim of this study to evaluate the single-state policies related to the subject. Within the limits of the study, it is aimed at having a whole picture of the regional policies, by analyzing the Western European states' attempts towards a co operation on this ground. The point is to be able to understand the main reason(s) behind the restrictive policies of the Western European states towards foreigners, including refugees and asylum-seekers. Above all, the purpose of this study is to use Western European states' asylum and immigration policies as a tool to understand the international system. It is believed that the immigration and asylum politics reflect the characteristics of the era. Thus, it is possible to understand, by analyzing asylum politics, what kind of international relations system exists. This thesis comprises three chapters. The first chapter analyses the evolution of the main norms and principles of contemporary refugee system. It deals with mainly the refugees and asylum-seekers after the First and the Second World Wars. It is aimed to show that roots of today's Western European states policies towards refugees stem from the conditions of those years. For instance Cold War has always been an important, may be the most important factor shaping the states' policies towards refugees and asylum-seekers. The second chapter deals with the Western European states' policies towards refugees during the 1951-1980 period. The chapter has been consisted of three main subdivisions which analyse the related policies by taking into consideration the characteristics of the period. It has been concluded that Western European states have begun to initiate restrictive policies towards the end of 1970's. The third and the last, but not least chapter deals mainly the co operative efforts of the Western European states to restrict the refugee flows. European Union has contributed to the worsening of socio political climate for refugees in the Western European countries by fostering the duality between“citizen”and“non-citizen.”TC f«BÜ»î« KDROLO 236“dokümahtasy”