Yenidoğanlarda ninnilerin ve beyaz gürültünün emzirmenin başlatılması üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of lullabies and white noise on the initiation of breastfeeding i̇n newborns
- Tez No: 624263
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu araştırmada, İntrauterin seslere benzeyen beyaz gürültü ile ninnilerin sakinleştirici, rahatlatıcı etkisinin yenidoğanın ekstrauterin hayata uyumunu kolaylaştıracağı düşüncesinden hareketle, kadın sesi, erkek sesi ninninin ve beyaz gürültünün yenidoğanlarda emzirmenin başlatılması üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel araştırma Tokat Devlet Hastanesi'nde (03.12.2018-30.07.2019) yapılmıştır. Araştırmanın evrenini belirlenen tarihler arasında hastanede doğan term yenidoğan bebekler (N=917) oluşturmuştur. Örneklemi ise randomize edilen ve 4 gruba ayrılan [Bir kadının söylediği ninni (n=40), bir erkeğin söylediği ninni (n=40), beyaz gürültü (n=40) dinletilen ve hiçbir uygulamanın yapılmadığı kontrol grubu olarak (n=40)] yenidoğanlar (n=160) oluşturmuştur. Veriler,“Anne ve Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu”,“LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği”ile toplanırken, müzik çalar ve taşınabilir speaker, desibel ölçüm cihazı, Beyaz Gürültü CD'si ve ninni CD'leri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi SPSS 19 paket programında yüzdelik dağılım, ortalama, ki-kare testi, bağımsız ve bağımlı gruplarda t-testi, varyans analizi, Korelasyon, Regresyon analizleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: With this study, it's aimed to compare the effect of female voice, male voice lullaby and white noise on the initiation of breastfeeding in newborns with the thought that soothing and relaxing effect of white noise which is similar to intrauterine sounds will ease the adaptation of newborn to extra uterine life. Method: Randomized controlled experimental study is performed in Tokat State Hospital (03.12.2018-30.07.2019). The population of the study consisted of term newborn babies (N=917) born in the Hospital between the dates scheduled. The sample is formed by newborns that is randomized and divided into 4 groups [Lullaby sing by a woman (n = 40) Lullaby sing by a man white noise (n=40) and a control group where no application is performed (n=40)] (n=160). Data is collected with“Mother and Baby Identification Information Form”,“LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale”, music player and portable speaker, decibel meter, White Noise CD and lullaby CDs are used. The data obtained is evaluated using percentage distribution in SPSS 19 package program, mean, chi-square test, t-test in independent and dependent groups, variance analysis, correlation, regression analysis.