Mycobacterium abscessus alt tür abscessus izolatlarının ilaç duyarlılık paterninin belirlenmesi
Detection of drug susceptibility patterns of Mycobacterium abscessus subspecies abscessus isolates
  1. Tez No: 624272
  2. Yazar: HAZAL GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
En önemli hızlı üreyen nontüberküloz mikobakterilerden biri olan Mycobacterium abscessus kompleks, akciğer ve akciğer dışı enfeksiyonlara yol açan, birçok antimikrobiyal ajana dirençli olduğundan tedavisi zor bir mikroorganizmadır. Özellikle kistik fibroz gibi altta yatan hastalığı olan kişilerde, immün yetmezliği olan kanser, transplanstasyon hastalarında neden oldukları enfeksiyonların tedavisi zor ve uzun sürmektedir. Son yıllarda da dünya genelinde birçok ülkede neden oldukları enfeksiyonlarda artış bildirilmiştir. Mycobacterium abscessus kompleks, Mycobacterium abscessus alt tür abscessus, Mycobacterium abscessus alt tür massiliense ve Mycobacterium abscessus alt tür bolletii olmak üzere üç alt türden oluşmaktadır ve bu alt türlerin ilaç duyarlılık paternleri farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Mycobacterium abscessus alt tür abscessus izolatlarının antibiyotik duyarlılık paternlerinin referans yöntem sıvı mikrodilüsyon ile belirlenmesi ve klaritromisin direncinin hem fenotipik olarak hem de gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile moleküler olarak gösterilmesidir. Çalışma sonucunda 55 Mycobacterium abscessus alt tür abscessus izolatının %87.3'ü klaritromisin, %81.9'u siprofloksasin, %40'ı imipenem, %30.9'u tobramisin, %29.1'i moksifloksasin, %7.2'si sefoksitin ve %5.4'ü amikasin dirençli saptanmıştır. Antibiyotik duyarlılık testi yapılan 55 izolatın 7'si klaritromisine duyarlı iken 15 ve 33 izolatta sırasıyla kazanılmış ve indüklenebilir klaritromisin direnci saptanmıştır. Moleküler olarak bu izolatların klaritromisin direncinin araştırıldığı erm(41) ve rrl gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonlarında duyarlılık profilleri ile uyumlu erime eğrileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mycobacterium abscessus complex that is one of the most important rapid growing nontuberculous mycobacteria can lead to pulmonary and extrapulmonary infections and treatment of these infections is difficult due to antimicrobial resistance of this mycobacteria to most of antimicrobials. Especially treatment of Mycobacterium abscessus complex infection in patients with underlying disease such as cystic fibrosis and immunocompromised cancer and transplant patients is very difficult and long. In recent years, an increase in the number of infections caused by Mycobacterium abscessus complex has been reported in many countries around the world. Mycobacterium abscessus complex has three subspecies that are Mycobacterium abscessus supspecies abscessus, Mycobacterium abscessus supspecies massiliense and Mycobacterium abscessus supspecies bolletii and their drug susceptibility patterns differ from each other. The aim of this study is to determine antibiotic susceptibility patterns of Mycobacterium abscessus subspecies abscessus isolates with broth microdilution reference method and to demonstrate clarithromycin resistance both phenotypically with susceptibility test and genotypically with real time polymerase chain reaction. As a result of this study, of the 55 Mycobacterium abscessus supspecies abscessus isolates, 87.3% clarithromycin, 81.9% ciprofloxacin, 40% imipenem, 30.9% tobramycin, 29.1% moxifloxacin, 7.2% cefoxitin and 5.4% amikacin resistance were detected. Of the 55 Mycobacterium abscessus subspecies abscessus isolates tested with antibiotic susceptibility test, 7 were detected as susceptible to clarithromycin. Acquired and inducible clarithromycin resistance was detected in 15 and 33 isolates respectively. In the erm(41) and rrl real time polymerase chain reaction experiments to investigate molecular clarithromycin resistance of these isolates, melting curves consistent with their drug susceptibility profile have been shown.