Alkol ve opiat bağımlılığı tedavisinde implant uygulanan hastalarda tedavi uyumunun geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of treatment compliance in patients treated with implants for the treatment of alcohol and opiate addiction
  1. Tez No: 624280
  2. Yazar: SAMET DOĞRUYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Alkol kötüye kullanımı, madde kullanımı ile ilgili bozukluklardan en sık görülenlerdir ve gerek gelişmiş ülkelerde gerekse ülkemizde giderek artan boyutlarda karşımıza cıkmaktadır. Alkol ile birlikte opiyat kullanımında artan kötüye kullanıma bağlı olarak bu konular ile ilgili araştırmalar önem kazanmıştır. Bu doğrultuda yapılan tedavi türlerininde etkinliğini araştıran çalışmalar hala yapılmaktadır. Bağımlılık; kronik bir hastalık olarak kabul edilmesinin yanında, bireysel sağlığın korunması ve geliştirilmesi için tedavi edilmelidir. Ancak aynı zamanda birey, grup ve toplum denkleminde yarattığı olumsuz etkileşim ve bu süreçte ortaya çıkan çeşitli sorunlar madde bağımlılığı tedavisinin sadece birey düzeyinde değil, toplum düzeyinde değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu araştırma, Alkol ve Opiyat Bağımlılığı tedavisi gören, Disülfiram ve Naltrekson implantı uygulanan hastaların dosyaları taranarak hastaların tedavi süreçlerinin, motivasyon düzeylerinin geriye dönük incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma, NPİstanbul Beyin Hastanesi Amatem kliniğine başvuran Kasım 2013- Haziran 2019 tarihleri arasında disülfiram ve anltroksan implantı tedavisi uygulanmış 126 hastanın sosyodemografik özellikleri ve kullanım bozukluğuna özgü belirli bir tarama sonucunda dahil edilen katılımcıların bilgileri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Alkol ve Opiyat kullanım bozukluğu olan bireylere uygulanan Tedavi Motivasyon Anketi (TMA) , Drug Abuse Tarama Testi (DATT) ve Michigan Alkol Tarama Testi sonuçları Spss programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Yapılan bu çalışmanın Alkol ve Opiyat Kullanım Bozukluğu çalışmalarına sosyo demografik değerler ve kullanım bozukluğu sergileyen bireylerin motivasyonları açısından destek sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca Alkol ve Opıyat kullanım bozukluğu olan bireylere uygulanan implatlara göre bireylerin motivasyonlarını da değerlendirmesi açısından diğer çalışmalara destek sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Alcohol abuse is the most common substance-related disorder and is increasingly encountered in both developed countries and in our country . Research on these issues has gained importance as a result of increased abuse in opiate use with alcohol. There are still studies investigating the effectiveness of the treatment types. Addiction is considered a chronic disease, it should be treated for the protection and promotion of individual health. However, at the same time, the negative interaction it creates in the equation of individual, group and society and various problems that arise in this process necessitate evaluation of drug addiction treatment not only at the individual level, also at the community level. This research; The files of the patients who were treated with alcohol and opiate addiction and who had disulfiram and naltrexone implant were scanned. The study examined the sociodemographic characteristics of 200 patients who were treated with disulfiram and anthroxane implant between November 2013 and June 2019 who applied to the Amatem clinic of NPIstanbul Bey Hospital. For this purpose, the results of the Treatment Motivation Questionnaire (TMQ), Drug Abuse Screening Test (DAST) and Michigan Alcohol Screening Test (MAST) applied to individuals with alcohol and opiate use disorder were analyzed through Spss program. It is thought that this study will provide support to Alcohol and Opiate Use Disorder studies in terms of socio-demographic values and motivation of individuals exhibiting use disorder. It will also support other studies to evaluate the motivation of individuals according to the type of implants applied to individuals with alcohol and opiate use disorder.