Firmaların endüstri 4.0 algısının yapısal eşitlik modeli ile analizi ve ölçek geliştirme
Analysis and scale development of the industrial 4.0 perception of the companies with the structural equality model
  1. Tez No: 624279
  2. Yazar: CEVHER HİLAL AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÖZCAN TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Teknolojik gelişmelerin hızında yaşanılan artış ile birlikte firmalar, gelişen endüstriyel süreçlere uyum sağlama gereksinimi duymaya başlamıştır. Günümüz endüstrisinde yaşanılan son endüstri devrimi olarak da bilinen Endüstri 4.0 ile birlikte çeşitli sektördeki firmalar, tüm üretim süreçlerini gözden geçirme ihtiyacı duymaktadır. Bu süreçte Endüstri 4.0'la ilgili bilgiler ve kişilerde oluşturduğu algının doğruluğu önem taşımaktadır. Çalışma kapsamında, Endüstri 4.0 ile ilgili genel bilgiler verilerek, farklı sektörlerdeki çalışanların Endüstri 4.0 algıları için istatistiki bir uygulama yapılmıştır. Google form aracılığıyla sanal ortamdan ulaşılan 273 kişiye anket uygulanmış, doğruluğu tespit edilen 252 anket sonucu analize dahil edilmiştir. Çeşitli demografik özelliklere ait kişilerden toplanılan verilerle ölçek geliştirme amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak yapısal eşitlik modeli ile analizi sağlanmıştır. Algılanan fayda, algılanan güven ve algılanan öngörü faktörleri ile kurulan ölçeğin yüksek güvenilirliğe sahip olduğu görülmüştür. Yakınsama ve ayrışma geçerliliği ve uyum indekslerine incelenerek ölçeğin geçerli olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın literatüre katkı sağlaması ve sonraki çalışmalarda örneklemi arttırılarak kapsamının geliştirilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the speed of technological developments, companies have started to need to adapt to the developing industrial processes. With Industry 4.0, also known as the latest industrial revolution in today's industry, companies in various sectors need to review all production processes. In this process, the information about Industry 4.0 and the accuracy of the perception of people is important. Within the scope of the study, general information about Industry 4.0 was given and a statistical application was made for the perceptions of Industry 4.0 among the employees in different sectors. A questionnaire was applied to 273 people who were reached via virtual form via Google form and 252 survey results were included in the analysis. It was aimed to develop a scale with the data collected from individuals belonging to various demographic characteristics. In this context, firstly by using explanatory and confirmatory factor analysis, it was analyzed with structural equation model. The scale established with perceived benefit, perceived trust and perceived predictive factors had high reliability. Convergence and decomposition validity and fit indexes were examined and the scale was found to be valid. It is expected that the study will contribute to the literature and the scope will be improved by increasing the sample in subsequent studies.