Pes planusu olan adölesanlarda denge ve ayak basınç dağılımının değerlendirilmesi
Evaluation of balance and foot pressure distribution in adolescents with pes planus
  1. Tez No: 624292
  2. Yazar: RAMAZAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı adölesanlarda pes planusun denge ve ayak basınç dağılımına etkilerini araştırmaktı. Çalışmaya sağlıklı 60 gönüllü birey dahil edildi. Demografik verileri alındıktan sonra, Rsscan (Rsscan-Footscan) cihazı ile duruş pozisyonundaki ve yürüme sırasındaki pedobarografik analizler yapıldı. Daha sonra Y Denge Testi, Fonksiyonel Uzanma Testi ile dinamik denge; Flamingo Denge Testiyle de statik denge değerlendirildi. Pes planus olup olmadığı veya varsa derecesini görmek için Naviküler Düşme Testi yapıldı. 14 bireyde pes planus olduğu belirlendi. Daha sonra bireyler pes planusu olanlar ve pes planusu olmayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar denge ve yürüyüş bakımından karşılaştırıldıklarında pes planuslu olan bireylerin Y denge testinde üç yönde dengelerinin diğer gruptaki bireylere göre daha az olduğu görüldü (p0,05). Pedobarografik analizler incelendiğinde; sağ ve sol topuk mediali ile sol 1. metatars başı temas yüzdesi, sol 5. metatars başı maksimum basıncı, sol 1. metatars başı, orta ayak ve topuk mediali maksimum basınç süresi, sağ topuk mediali yüklenme hızı, sol 4. ve 5.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of pes planus on balance and foot pressure distribution in adolescents. Sixty healthy volunteers were included in the study. After the demographic data were obtained, pedobarographic analyzes were performed with Rsscan (Rsscan-Footscan) device in the standing and walking position. Then dynamic balance was evaluated with Y Balance Test and Functional Reach Test; static balance was also evaluated with the Flamingo Balance Test. Navicular Drop Test was performed to see if there is pes planus or if there is any degree. Pes planus were determined in 14 individuals. Afterwards, individuals were divided into two groups as those with pes planus and those without pes planus. When the groups were compared in terms of balance and gait, the three-way balance was less in subjects with pes planus than in the other group according to the Y balance test (p0,05).