Obezitede kronik inflamasyona sebep olan mediatörlere ait genetik varyasyonların araştırılması
Investigation of genetic variations of mediators causing chronic inflammation in obesity
  1. Tez No: 624339
  2. Yazar: EDA EVGEN TÜLÜCEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ŞAHİN CALAPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Obezite; vücutta fazla yağ birikimi ile sonuçlanan fizyolojik bir bozukluk olup vücut kitle indeksi (VKİ) değerine göre sınıflandırılır. VKİ, kilonun (kg) boyun karesine (m2) bölünmesiyle elde edilen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen obezite belirleme ve sınıflandırma kriteridir. Düşük derecede kronik inflamasyon ile ilişkilendirilen obezite dolaşımda artan yağ asiti ve inflamatuar duruma katkıda bulunan immün hücrelerin kemoatraksiyonu ile karakterize edilir İnflamazomlar, inflamatuar cevabı başlatan immün hücrelerin doğuştan sahip olduğu sensör makromoleküllerdir. İnflamazomlar; Nod-like reseptörler (NLRs), Apoptozla ilişkili adaptör protein ASC ve Kaspaz 1 enzimden oluşan heptamer formdadır. Çalışmamızda NLR'lerin bir üyesi olan ve NLRP3 proteinini kodlayan NLRP3'e ait rs35829419 (C>A), rs4612666 (T>C), rs10754558 (G>C/T), rs10733113 (A>G), rs2027432 (A>G/T) ve rs3738448 (C>A) polimorfizimleri Real- Time Polimeraz Zincir Reaksiyon teknolojisi kullanılarak analiz edilmiştir. Anlamlı farklılık elde edilen rs35829419 (C>A)polimorfizm için grupların serum CRP seviyeleri ve ELİSA yöntemi ile NLRP3 seviyesi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, rs35829419 (C>A) polimorfizminde obezite ve kontrol grubu arasında istatistiki olarak anlamlılık bulunurken diğer polimorfizimler de istatistiki olarak anlamlılık bulunmamıştır. rs35829419 (C>A) polimorfizminde gruplar arasında CRP ve NLRP3 seviyelerinde de istatistiki olarak anlamlılık kaydedilmiştir. Genotipler ile CRP ve NLRP3 seviyeleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde ise rs35829419 (C>A) polimorfizminin koruyucu etkisi olduğunu kanıtlar derecede en düşük seviyeye polimorfik genotipde rastlanmıştır. Bu çalışma, obezite oluşumu ve tedavisinde yapılacak diğer çalışmalar için temel bir yapı oluşturarak obezitenin önlenebilirliği noktasında yapılan bir ön çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a physiological disorder that results in the accumulation of excess fat in the body and is classified according to body-mass index (BMI). BMI is the for obesity determination and classification accepted by the World Health Organization (WHO). It is defined as the weight in kilograms divided by the square of the height in meters (kg/m2). Obesity associated with a low degree of chronic inflammation is characterized by the increase in circulating fatty acids and chemoattractions of immune cells that contribute to the inflammatory condition. Inflammasomes are the innate sensor macromolecules of the immune cells initiating the inflammatory response. The inflammasome is a heptamer formed by Nod-like receptors (NLRs), the adaptor protein ASC and the enzyme caspase-1. In our study, the polymorphisms of the NLPR3 gene rs35829419 (C>A), rs412666 (T>C), rs10754558 (G>C/T), rs10733113 (A>G), rs2027432 (A>G/T) and rs378448 (C>A) were analyzed using real-time polymerase chain reaction. For the polymorphisms with significant differences, CRP and NLRP3 levels were examined. As a result, rs35829419 (C>A) polymorphism was statistically significant between obesity and the control group. No other statistical significance was found in other polymorphisms. In rs35829419 (C>A) polymorphism statistical significance was also recorded in the CRP and NLRP3 levels between the groups. In the genotypes CRP and NLRP3 levels, rs35829419 (C>A) polymorphism has the protective effect which evidence was found to be at the lowest level in the polymorphic genotype. This study will provide a basic structure for other studies in obesity formation and treatment and a preliminary study on the avoidability of obesity.