Sosyal değişmenin yaşam kalitesi algısı ve yavaş şehir olma tutumu üzerindeki etkisi
The impact of social change on the perception of quality of life and its attitude to being a slow city
  1. Tez No: 624357
  2. Yazar: OLCAY ÖZIŞIK YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yavaş şehir kavramı otuz yılı aşkın bir süredir alan yazında yer almaktadır. Dünyada ve ülkemizde her geçen gün yavaş şehirlerin sayısı artış göstermektedir. Günümüzde insanlar alternatif tatil türlerine katılmayı tercih etmektedir. Alternatif tatil rotaları arasında yavaş şehirler de yer almaktadır. Doğa ile içiçe, yöresel lezzetlerin tadıldığı ve gürültüden uzak, kimliklerinin korunduğu yerler olarak yavaş şehirler karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de yavaş şehirlerin turistik destinasyon olarak kullanılmasında lider konumda Seferihisar yer almaktadır. Türkiye'deki ilk yavaş şehir olma özelliğine sahip olan Seferihisar yavaş şehir kimliğini etkin bir şekilde kullanarak turizmden kazanç sağlamaktadır. Yavaş şehirler zamanla turistlerin yoğun olma nedeninden ötürü bir takım olumlu ve olumsuz değişmelere maruz kalabilmektedir. Özellikle sosyal değişmelerin yavaş şehirlerde olumlu yönde yaşanması, yerel halkın yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyebilir. Yaşam kalitesinin gerek toplumsal gerekse bireysel olarak yükselmesi ile birlikte, yerel halkın yavaş şehire yönelik tutumu da olumlu yönde olabilecektir. Bu çalışma, Türkiye'deki yavaş şehirlerden biri olan Sinop'un Gerze ilçesinde sosyal değişmenin yaşam kalitesi algısı ve yerel halkın yavaş şehir olmaya yönelik tutumu üzerinde etkilerinin olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gerze yerel halkına yönelik anket uygulanmış ve 410 tanesi değerlendirmeye uygun bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre sosyal değişmenin toplumsal ve bireysel yaşam kalitesi üzerinde istatiksel olarak anlamlı ve pozitif etkileri söz konusudur. Ayrıca sosyal değişmenin yavaş şehir olmaya yönelik tutum üzerindeki etkileri de istatiksel olarak anlamlı ve pozitiftir.
Özet (Çeviri)
Slow city is a concept that has been taking place in the field literature for about thirty years. The number of slow cities in the world and our country is increasing day by day.Today, people prefer to participate in alternative holiday types.Alternative holiday routes include slow cities.Intertwined with nature, local flavors are tasted and away from noise, slow cities emerge as places where their identity is protected.Slow cities may become tourist destinations over time and may be subject to some positive and negative changes due to the high number of tourists.Particularly, the positive social changes in slow cities may have a positive impact on the quality of life of local people.As the quality of life increases both socially and individually, the attitude of the local people towards the slow city may also be positive.This study social change in the quality of life in the district, one of Sinop Gerze slow city in Turkey and is made of the impact on the attitudes to be slow in order to determine whether the city. A questionnaire was applied to Gerze local people and 410 of them were found suitable for evaluation.According to the results, social change has a statistically significant and positive effect on social and individual quality of life. In addition, the effects of social change on the attitude towards being a slow city are statistically significant and positive