Performance analysis of IEEE 802.11 protocol for different values of data link layer parameters
Veri bağlantı katmanının farklı değerleri için IEEE 802.11 protokolünün performans analizi
  1. Tez No: 624356
  2. Yazar: GÖKSENİN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÖKDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
IEEE 802.11, OSI referans modelinin ilk iki katmanı olan veri bağı ve fiziksel katmanlarında yer alan birçok protokol ve standartlardan oluşmaktadır. Veri bağı katmanının, alt katmanı olan ortam erişim kontrolü katmanında, kablosuz iletişim kalitesini etkileyen birçok parametre ve değişken bulunmaktadır. Bu tez, kablosuz iletişimde net veri hızı, sinyal-gürültü oranı, paket hata oranı değerlerinin, veri bağı katmanına ait iletim gücü, mesafe, veri aktarım hızı, maksimum iletim birimi gibi parametrelerin değerlerine göre nasıl değiştiğini ve IEEE 802.11g standardının en iyi hangi değerlerde veya değer aralıklarında çalıştığını araştırmayı amaçlamaktadır. Kablosuz iletim ortamı, kablolu ortama kıyasla fiziksel yapısı nedeniyle yüksek bir hata oranına sahiptir. Sinyal-gürültü oranı, paket hata oranı ve net veri hızı değerleri kablosuz iletişimin kalitesi hakkında bilgi veren önemli değerlerdir. Kablosuz iletişim ortamının, az gürültülü olması ve alıcının gönderilen sinyali yüksek güçle alması koşullarında, iyi bir sinyal-gürültü oranı elde edildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, modülasyon tekniklerinin sinyal-gürültü oranı üzerinde bir etkisi olmadığı, paket hata oranı yükseldikçe kablosuz iletişimin kalitesinin bozulduğu ve net veri hızında düşüşler yaşandığı, düşük veri aktarım hızlarının mesafeye daha az duyarlı, yüksek veri aktarım hızlarının mesafeye daha çok duyarlı olduğu tez kapsamında yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir. Yol kaybı modelleri, iletilen sinyal gücünün vericiden uzaklaştıkça ne kadar azaldığını hesaplamak için kullanılır. Tez kapsamında, iki ışınlı yer yansıması modeli kullanılmıştır. Bu modelde, alıcıya doğrudan yayılım ve yer yansıması ile iki dalga ulaşır. Alt bölümlerde, IEEE 802.11b ve IEEE 802.11g için, IEEE 802.11 tarafından tanımlanan standartlar baz alınarak teorik veri hızı hesaplaması yapılmıştır. Üç yüzden fazla deney, pratikteki veri hızını, sinyal-gürültü oranını, paket hata oranını ve bit hata oranını gözlemlemek için Omnet++ ve INET platformu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar ve bulgular tablo ve grafiklerde gösterilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The IEEE 802.11 consists of several protocols and standards in data-link and physical layer, which are the first two layers of OSI reference model. Media access control layer is the lower layer of data-link layer in which has many parameters and variables that affects the wireless communication quality. This thesis aims to investigate how throughput, signal-to-noise ratio, packet error-rate values of a wireless communication vary according to various data-link layer parameters such as transmission power, distance, bit rate and maximum transfer unit size. And, it intends to find out values or value ranges of these parameters in which IEEE 802.11g wireless standard works most efficiently. The wireless transmission has a high error-rate due to its physical structure compared to the wired media. The signal-to-noise ratio, packet error-rate, and throughput are crucial values that give information about the quality of wireless communication. It has been observed that a good signal-to-noise ratio is obtained with low noise and high receiving power, and if the packet error-rate increases, the quality of wireless communication and throughput deteriorates, and slower data transfer rates are less sensitive to distance, and faster data transfer rates are more sensitive to distance in the studies conducted within the scope of the thesis. Path loss models are used to calculate how much of a transmitted signal power decreases as it moves away from the transmitter. Within the scope of the thesis, the two-ray ground reflection model was used as a path loss model in which two waves arrive at the receiver with direct propagation and ground reflection wave. The theoretical throughput has been calculated based on standards defined by IEEE 802.11 for IEEE 802.11b and IEEE 802.11g. More than three hundred experiments have been run on the Omnet++ and INET framework to observe practical throughput, signal-to-noise ratio, packet error-rate, and bit error-rate. The results and findings are illustrated in tables and graphs and interpreted.