High power density variable speed traction motor
Değişken hızlı yüksek güç yoğunluklu cer motoru
- Tez No: 624368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN KEYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezin amacı, içerisinde kullanılacağı uygulaması tarafından belirlenen karakteristikleri, sınırları ve beklentileri karşılayabilecek yeni bir cer motoru geliştirmek, üretmek ve test etmektir. Bu amaca ulaşmak için, ilk olarak sonlu eleman hesaplama tekniklerinin ve modelin doğruluğu, bir referans test motorunun sonlu eleman ortamında modellenmesi ile ve motorun kayıp verilerinin ve performansının ölçüm verileriyle karşılaştırılmasıyla doğrulanır. Referans test motorun modellenmesinin ve test edilmesinin ardından, tasarım sürecine yardımcı olmak ve elde edilen sonuçların doğruluğundan emin olabilmek için birkaç kriter tanımlanmıştır. Bir sonraki adımda, istenen motor gücüne ve belirlenen tasarım kriterlerine göre (motorun manyetik yüklemesi, elektriksel yüklemesi, akım yoğunluğu ve motorun soğutma kapasitesi) uygun olarak bir sonlu eleman tasarımı geliştirilmiştir. Geliştirdiğimiz bu yeni sonlu eleman tasarımını, analitik yöntemlereler iyileştirdik ve optimum bir model elde ettik. Son olarak, geliştirilen modele göre motoru ürettik ve sonlu eleman verileri test sonuçlarıyla karşılaştırılarak doğruladık. Ek olarak, üretilen motor, gerekli performansı sağlayabildiğinden emin olmak için test edilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to develop, manufacture, and test a new traction induction motor that is capable of meeting the desired characteristics, limits and expectations set by the traction application in which it will be utilized. For achieving this goal, initially the finite element (FE) calculation techniques and model accuracy is verified by modeling a reference test motor in a FE environment and verifying the loss data and performance of the motor with measurement data. After testing and modelling the reference test motor, several guidelines and criteria are defined to further help the design process and to ensure the accuracy of the results obtained. In the next step, an initial FE design is developed based on the desired motor rating, and by following the established design criteria (motor's magnetic loading, electrical loading, current density, and cooling capacity of the motor). Through iterative analytical modification, initial FE model, is improved and an optimum design is selected. Finally, based on the developed model, the motor is manufactured and is verified through comparing the FE data with the test results. Additionally, manufactured motor is tested to ensure that the motor is capable of providing the required performance.