Bereket kültü gösterimi olarak Anadolu'da yağmur yağdırma ritüelleri
Rainmaking rituals in Anatolia as performance of fertility cult
- Tez No: 624374
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AYGÜN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de gerçekleştirilen yağmur yağdırma ritüellerini, ritüellerin yapılış amaçlarını ve ritüel ile ilgili uygulamaları yorumsamacı bir yaklaşımla analiz etmek amaçlanmıştır. Yağmur yağdırma ritüelleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda folklor araştırmacısı olarak uzun yıllardır alanda derlediğim halk takvimi ve meteorolojisi uygulamaları içerisinde Anadolu'da çok yaygın olan bir uygulamadır. Hayat su ile başlamıştır. Yerleşik hayata geçen insan artık yiyeceğini topraktan elde etmeyi öğrenmiş, topraktan ürün elde edebilmek içinde suyun dolayısıyla yağmurun gerekliliğini anlamıştı. Tarih boyunca yiyecek bulabilmek için doğayla ve birbiriyle mücadele içinde olan insan, yağmur yağmadığı zamanlarda gerek yağmuru taklit ederek gerekse çeşitli ayin ve büyüler yaparak yağmur yağdırmaya çalışmıştır. İnsan için yağmur demek bereket ve bol hasat demektir. Tez çalışması kapsamında, Türkiye'de gerçekleştirilen yağmur yağdırma ritüellerinin kökenlerini, birçok farklı bölgede neredeyse benzer uygulamaların yapılmasının nedenlerini tespit etmek amacıyla Anadolu yağmur yağdırma ritüellerinin psikanalitik folklor bağlamında yorumsamacı yaklaşımla analizi gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması, Türkiye'de çok yaygın olarak hala devam ettirilen bu ritüel içerinde gerçekleştirilen uygulamaların ancak psikanalitik folklor ile daha anlaşılabilir olacağı iddiasındadır. Daha önce yapılan çalışmalar,“Yağmur yağdırma ritüelleri neden yapılmaktadır?”,“Kökenleri nereye dayanmaktadır?”,“Neden birçok farklı bölgede neredeyse aynı motifler aynı şekilde kullanılmaktadır?”sorularına bir cevap arama sorunsalını göz ardı etmiş görünmektedir. Dolayısıyla bu tezde yağmur yağdırma ritüellerinde tespit edilen uygulamalar halkbilimsel açıdan çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the rainmaking rituals that are carried out in Turkey, the purpose of the rituals and ritual related practices in an interpretive approach. Rainmaking rituals are very common in Anatolia in the folk calendar and meteorology applications that I have compiled for many years as a folklore researcher at the Ministry of Culture and Tourism. Life started with water. The settled person had learned how to obtain food from the soil and understood the necessity of water and rain in order to obtain products from the soil. Throughout history, people that have been struggling with each other and nature to find food tried to make rain in dry times, both by imitating the rain or various types of rituals and spells. For mankind, rain means abundance and bountiful harvest. In the thesis; Anatolian rainmaking rituals are analyzed by interpretive approach in the context of psychoanalytic folklore in order to determine the origins of practiced rainmaking rituals in Turkey and the reasons of exercising almost identical practices in many different territories. In order to determine the reasons for almost identical practices, Anatolian rainmaking rituals are analyzed in the context of psychoanalytic folklore with an interpretative approach. This study claims that these commonly continuing ritual practices in Turkey can only be understood by psychoanalytic folklore. Previous studies seem to have ingnored the problem of seeking an answer to the questions of“Why do rainmaking rituals take place?”,“What are their origins?”and“Why there are almost the same motifs used in many different territories?”. Therefore, in this thesis, the practices determined in the rainmaking rituals are analyzed in the scope of folklore.