Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde çalışan hemşirelerin intihar ve intihar eden bireye karşı tutumları
The attitudes of the nurses working in Van Yüzüncü Yil University hospital to suicide and to whom has committing suicide
  1. Tez No: 624375
  2. Yazar: EREN BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BOSTANCI DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Van'daki Dursun Odabaş Tıp Merkezinde çalışan hemşirelerin intihar ve intihara karşı tutumlarını değerlendirmek amacıyla yapılan kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Kasım 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında görev yapan 497 hemşire oluşturmuştur. Araştırma 212 hemşire ile tamamlanmıştır. Çalışmada Kişisel Bilgileri içeren Bilgi Formu, Eskin İntihara Karşı Tutumlar Ölçeği (E-İKTÖ) ve Eskin-İntihar Eden Bireye Karşı Tutumlar Ölçeği (E-İEBKTÖ) kullanılmıştır. Çalışma verileri tanımlayıcı analizler, t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Spearman Korelasyon Analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin % 53.8'inin erkek ve % 53.3'ünün 25-34 yaş arasında olduğu, % 91.5'inin intihar vakası ile karşılaşma olasılığı daha düşük kliniklerde çalıştığı, % 83'nün intihar girişiminde olan hastaların bakımıyla ilgili herhangi bir eğitim almadığı, % 93.9'unda intihar girişiminin olmadığı, % 77.4'ünün intihar nedeniyle yakın kaybı öyküsü olmadığı görülmüştür. E-İKTÖ'ye bakıldığında intiharın kabul edilebilirliği dışında tutumların ortalamaya yakın olduğu; E-İEBKTÖ'ye bakıldığında tutumların olumlu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This is cross-sectional research to evaulate the attitudes of the nurses working in Odabaşı Medicine Centre in Van to suicide and to whom has committing suicide. The research is consisted of 497 nurses working between November 2017 and February 2018 dates. The research has been completed with 212 nurses. A few forms such as Information Form, The Eskin Measurement of The Attitudes To Suicides, The Eskin Measurement of The Attitudes To Whom Has Committed Suicide have been used. The analyses defining the work datas have been evaulated by t Test, Mann Whitney U Test, Kruskal-Wallis Analyse, One Way Varyans Analyse and Superman Correlation Analyse. It has been observed that 53.8 percent of the nurses who attended the research are males, 53.3 percent of the nurses are between 25-34 ages, 91.5 percent of the nurses have worked in the clinics where suicide is less, 83 percent of the nurses have not got any education about the nursing of the patients who are sucidial, 93.9 percent of the nurses have has no suicide tendency, 77.4 percent of the nurses have had no story of relative's death. When we have a look at E-İKTO, it can be seen that the attitudes are close to the avarage, except the possibility of accept the suicide, but when we have a look at the E-İEBKTÖ, we will see that the attitudes are positive.