ARAÇLARDA MOTOR SESLERİNİN KABİN İÇİNDEKİ ETKİLERİNİN AZALTILMASI
REDUCING ENGINE NOISE EFFECTS IN VEHICLE CABIN
- Tez No: 624382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA KAMIŞ KOCABIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşıt Dinamiği ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gelişen teknoloji ve müşteri beklentileri ile otomotiv üreticileri araç kalitesini ve performansını arttırmak için yeni fırsatların arayışı içine girdiler. Otomobil üreticilerinin araştırma ve geliştirme departmanları yakıt tüketimi, sürüş performansı, multimedya sistemlerinin yaygınlaştırılması, sürücü destek sistemleri ve sürüş konforu gibi konularda çalışmalar yapmaktadırlar. Son yıllarda müşteriler tarafından sürüş konforu beklentisi araç satın alırken önemli bir ölçüte dönüşmüştür. Sürüş konforuna etki eden en önemli parametrelerden bir tanesi de NVH performansıdır. Otomobil üreticileri gelişen sektörde daha rekabetçi olabilmek için daha sessiz kabine sahip araçlar üretmeye çalışmaktadırlar. Kabin bölgesinde müşteriler tarafından şikayet edilen en belirgin sesler; yol sesleri, rüzgar sesleri, tekerlek yuvarlanma sesleri, trim sesleri ve motor sesleridir. Bu tezde, motor seslerinin kök nedenleri belirlenmiştir ve bu kök nedenlerin ortadan kaldırılması için bazı düzeltici faaliyetler yapılmıştır. Ayrıca motor seslerinin diğer seslerden nasıl ayrılabileceği ve daha sessiz kabin bölgesine sahip bir aracın nasıl geliştirileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to developing technology and customer expectations, car manufacturers are looking for new oppotunities to increase vehicle quality and performance. Research and development departments of car manufacturers are working on issues such as high fuel consumption, driving performance, dissemination of multimedia systems, driver assistance technologies and driving comfort. In recent years, the expectation of driving comfort by customers has become an important criterion for buying a car. One of the most important parementrs affecting driving comfort is NVH performance. Car manufacturers work to produce vehicles with more quieter cabinet in order to become more competitive in the growing sector. The most obvious voices complained by customers in cabin area; road noise, wind noise, tyre rolling noise, trim noise and engine noise. In this thesis, root causes of engine noise were determined and some corrective actions were taken in order to eliminate these root causes. In addition, how engine noise can be distinguished from other noise and how more quieter cabinet could be developed were discussed.