The use of waste wood in cement mortars
Çimento harçlarında ahşap atık kullanımı
  1. Tez No: 624389
  2. Yazar: SEVAL TAYANÇLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çimento üretimi sırasında oluşan CO2 emisyonunun küresel kirliliği tehdit ettiği iyi bilinen bir gerçektir. Beton, sudan sonra Dünya'da en çok tüketilen ikinci madde olduğundan, bir çimento endüstrisinin küresel karbondioksit emisyonlarının yaklaşık yüzde 5'ini oluşturması şaşırtıcı değildir. Her türlü atığın üretilmesi çevre ve sağlık açısından endişe yaratan bir diğer konudur. Bu çalışma, ahşap atığı kullanımının çimento harçlarının taze ve sertleştirilmiş özellikleri üzerindeki etkisini ele almaktadır. Bu çalışmada kullanılan ahşap atıkları ahşap tozu ve ahşap lifi şeklindedir. Basınç dayanımı ve eğilme mukavemeti gibi mekanik özellikler ile ahşap atıklarının katıldığı çimento harçlarının gözenekliliği ve geçirgenliği ölçülmüştür. Bu harçların donma ve çözülmeye karşı direnci de incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, ahşap atıklarının çimento harçlarına katılmasının bu harçların mekanik özelliklerini arttırdığını göstermiştir. Bu harçların durabilite özelliklerinin, ahşap atığı ikame malzemesi olarak kullanıldığında da iyileştirildiği bulunmuştur. Atık ahşabın çimento harçlarına dahil edilmesinin de bu harçların maliyet etkinliğini olumlu etkilediği bulunmuştur. Tezde bildirilen sonuçlar, inşaat uygulamaları için sadece çimento bazlı malzemelerin daha sürdürülebilir bir gelişimini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda atık yönetimi planının özellikle gelişmemiş ülkeler için tanınması için bir yaklaşım önermektedir.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that CO2 emission generated during cement manufacturing is threatening the global pollution. Since concrete is the second most consumed substance on Earth after water, it is not surprising that a cement industry accounts for around 5 percent of global carbon dioxide emissions itself. Generation of all kinds of wastes is another alarming matter in terms of the environment and health. This study addresses the influence of the use of wood waste on the fresh and hardened properties of cement mortars. Wood wastes used in this study were in the form of wood powder and wood fibre. Physical characterisation namely X-Ray Fluorescence as well as particle size distribution were performed in this thesis. Mechanical properties such as compressive and flexural strength as well as porosity and permeability of cement mortars combined wood wastes were measured. Resistance to freeze and thaw of these mortars are also examined in the thesis. Experimental results have shown that inclusion of wood wastes in cement mortars enhances the mechanical properties of these mortars. Durability characteristics of these mortars were also found to be improved when wood waste is used as substitution material. Combining waste wood in cement mortars have also found to positively influence the cost efficiency of these mortars. The results reported in the thesis do not only provide a more sustainable development of cement-based materials for construction practices but also suggest an approach for the waste management scheme to be recognised particularly for the undeveloped countries.