Postmenopozal osteoporozda kemik mineral dansitometri parametreleri ile serum fetuin a düzeyi ilişkisi
The relation between bone mineral density parameters with serum fetuin a concentrations in postmenopausal osteoporosi̇s
- Tez No: 624411
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş ve amaç: Osteoporoz tüm dünyada yaşam süresinin uzamasına paralel olarak önemli bir sorun haline gelmiştir. Osteoporoz için birçok risk faktörü tanımlanmış olsa da fizyopatolojisi net olarak ortaya konulamamıştır. Yapılan çalışmalar Fetuin A'nın in vitro kemik mineralizasyonunu düzenleyen bir glikoprotein olduğunu gösterse de in vivo kemik mineralizasyonundaki rolü tam olarak bilinmemektedir. Çalışmadaki amacımız, postmenopozal kadınlardaki serum Fetuin A konsantrasyonları ile KMD parametreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Fizik Tedavi polikliniğine başvuranlar içinden birinci grup postmenopozal osteoporoz tanısını ilk defa alan 30 hasta, ikinci grup postmenopozal osteoporoz tanısı olan ve tedavi başlanmış takip edilen 30 hasta ve üçüncü grup postmenopozal kemik mineral dansitometri (KMD) normal 30 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 90 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Anamnez ve muayenede Fetuin A seviyesini etkileyebilecek durumlar sorgulandı. Fetuin A için 10-12 saat açlık sonrası venöz kan örneği alınıp serumları ayrıldı ve -20 °C de saklandı.Serum Fetuin A düzeyi ELİSA yöntemi ile çalışıldı. Lomber AP ve femur boynu ve femur total KMD ölçümleri dual enerji X-ray absorbsiyometri (DEXA) yöntemi ile yapıldı. Bulgular: Postmenopozal osteoporozda serum Fetuin A düzeyleri ile KMD skorları arasında anlamlı bir ilişki izlenmiştir. Lomber AP, femur boyun ve femur total T ve Z skorları azaldıkça serum Fetuin A düzeyi azalmaktadır. Postmenopozal osteoporozlu hastalarda serum Fetuin A düzeyi normal gruba göre düşük bulunmuştur. Postmenopozal osteoporozlu hastalarda tedavi alıp almamanın serum Fetuin A düzeyini etkilemediği görülmüştür. Sonuç: Çalışmamız KMD parametreleri ile Fetuin A ilişkisini ve dolayısıyla postmenopozal osteoporoz ile Fetuin A arasındaki ilişkiyi doğrulamıştır Fetuin A kemik mineralizasyonunu gösteren ve dolayısıyla osteoporoz tanısında kullanılabilecek bir belirteç olabilir. Kırık insidansını gösteren bir belirteç olabileceği de düşünülmektedir. 4R
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Osteoporosis, paralely to life span prolongation becomes an important problem. Although many risk factor has been identified, physiopathology of it has not been put forward clearly. In fact the researchs has indicate that the fetuin A is a glycoprotein which the organizer of the bone mineralization, the role in vivo bone mineralization has not been known clearly. The purpose of our study is to evaluate the relation between serum fetuin A concentrations and bone mineral density(BMD) parameters in postmenopausal women. Material and Method: Among the patients that referred to the clinic of the physical therapy and rehabilitation totally 90 participant is included to the research, as ; first group 30 patient who was first diagnosed as postmenopausal osteoporosis , second group: 30 patient who has already diagnosed as postmenopausal osteoporosis and whose treatment already started and followed by, third group: 30 postmenopausal healthy control persons who has normal BMD. The situations that can affect the fetuin A level in anamnesis and visit has been examined. For fetuin A after 10-12 hours hunger the sample of venous blood has been taken, serums split up and keep at minus 20 degree. The level Fetuin A is worked with ELISA method. Lumbar AP, femur neck and femur total BMD scales has been done by using the method of the dual energy x-ray absorptiometry (DEXA). Findings: Between the levels of Fetuin A and BMD scores, a significant relation has been observed in postmenopausal osteoporosis. When the lumbar AP, femur neck and femur total T and Z scores decrease, the level of Fetuin-A decreases. The patient with diagnosed as postmenopausal osteoporosis, serum fetuin A level has been found lower from the normal group. It has been observed that whether taking the treatment or not in patient of postmenopausal osteoporosis does not affect the serum Fetuin A level. . Conclusion: Our research confirm the relation between BMD parameters and Fetuin A and therefore the relation as between postmenopausal osteoporosis and fetuin A. Fetuin A can be a determinant which shows the bone mineralization and which therefore can be used in diagnosing the osteoporosis. It has also been thought that Fetuin A can be a determinant which shows the incidence of fracture