Amargi Dergisi'nde din ve feminizm tartışmaları
Religion and feminism discussions in the Amargi magazine
- Tez No: 624422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Avrupa'da başlayarak zamanla tüm dünyayı etkileyen feminizm, en temel anlamda kadın ve erkek arasındaki cinsiyet eşitsizliğini kaldırmayı hedeflemektedir. Bir kadın hareketi olarak da adlandırılan feminizm, Tanzimat'tan itibaren de Türk toplumunda etkisini göstermeye başlamıştır. Özellikle 1980 sonrasında daha aktif hale gelen bu hareketle Türkiye'deki kadın hak ve özgürlükleri konusu geniş bir şekilde tartışılmaya başlamıştır. Özellikle basın yayın organlarını kullanarak daha geniş kesimlere hitap etmeyi amaçlayan Türkiye'deki feminist yazarlar, kadın sorunlarını Türkiye özelinde ele almaktadırlar. Yine genel olarak İslami bir kimliğe sahip olan Türk kadınının sorunları, Türkiye'deki feminist akımı, farklı bir perspektife de büründürerek tartışmalara“Din-Feminizm İlişkisi”bağlamında bir boyut kazandırmaktadır. Bu çerçevede tez çalışmamızın konusunu yukarıda sözü edilen kavram ve konulara ilişkin 3 aylık feminist bir dergi olan Amargi Dergisinin yaklaşımı ve ele alış biçimi oluşturmaktadır. Bu anlamda çalışmamızda öncelikle“Din Kavramı, Feminist Teoriler ve Türkiye'deki Feminist Hareketin Gelişimi”konularına yer verdik. Diğer bölümde ise; Türkiye'deki kadın sorunlarını ele almaya çalışan ve konularında farklı dünya görüşlerine sahip yazarların da fikirlerine yer veren zaman zaman dünyadaki feminist akımlara göndermeler yapan ve sorunlara çözümler üretmeye çalışan Amargi Dergisinin günümüzde ele alınan feminist konuları işleyişinin yanı sıra dini-feminist söylemlere bakış açısı irdelenmektedir. Türkiye'de dini anlamda güncel olarak tartışılan başörtüsü, ahlak gibi konuları da işleyen Amargi dergisinin tutumu, konuları ele alış şekli, feminist ve dini söylemler göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Feminism which affects all the world initially beginning from Europe targets basically to abolish the sexual ineguality between men and women. Feminism which is also called a women's act has shown its effect in Turkish society since Ottoman Reforms. Whith this action which was more activated especially after 1980, the matter of rights and freedoms of women in Turkey has been started widely agued. The feminist writers who aiming to reach the wider parts of the society using especially media and pres deal with the problems of women from the point of Turkey. In general the problems of Turkish women who have an Islamic identification has been gained a dimension relating with the relation of Religion-Feminism converting a different of perspective of the feminist movements in Turkey. The subject of my thesis consists the abovementioned concepts and subjects of the approaching and dealing with the style of Amargi Magazine which is a-three-month feminist magazine. We have given place priority to "The concept of Religion, Feminist theories and the development of Feminist Movement in Turkey. In the other section we have tried to deal with the problems of women in Turkey fastidiously, giving place ideas of the writers who have different worldview, sometimes referring to the feminist movement in the world and try to produce solutions to the problems of the Amargi Magazine in the in the same time religion-feminist point of view has been studied. The attitude of the Amargi Magazine which studies the turban which has been argued currently from the point of religion in Turkey and also moral in general the attitude of feminism which has a showing position against feminism has been taken into consideration and evaluated.