Maternal activism, feminism and world politics: The case of the Saturday Mothers in Turkey
Annelik aktivizmi, feminizm ve dünya politikası: Türkiye'de Cumartesi Anneleri vaka çalışması
  1. Tez No: 654071
  2. Yazar: İPEK BAHAR KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TORE FOUGNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, Cumartesi Anneleri ve eylemlerini dünya politikasındaki annelik aktivizmi ve feminizm içerisinde konumlandırarak Cumartesi Anneleri ve eylemlerinin Türkiye‟de feminist amaçlara hizmet edip etmeyeceğini araştırma sorusuna cevap bulmayı amaçlamıştır. Bu sorudan hareketle, Carreon ve Moghadam (2015) tarafından oluşturulmuş analitik çerçeveden hareketle, Cumartesi Annelerinin Türkiye‟deki kadın hareketi veya feminist hareket ile olan olası sosyal bağlantısı ve feminist düşüncelerin Cumartesi Anneleri/eylemlerindeki yeri araştırılmıştır. Gerekli veriler; Cumartesi Anneleri katılımcıları, İnsan Hakları Derneği'nin üyeleri, bir kadın örgütünün katılımcıları ve iki feminist akademisyen ile yapılmış olan mülakatların yanı sıra Pazartesi ve Amargi feminist dergilerinin bütün sayılarının sistematik analizinin yapılması sonucunda toplanmıştır. Sonuç olarak, Türkiye‟deki kadın organizasyonları/feminist organizasyonlar ve Cumartesi Anneleri arasında bir ilişki bulunmadığı gibi, feminist görüşlerin de Cumartesi Anneleri ve Cumartesi eylemleri içerisinde yer almadığı belirlenmiştir. Cumartesi Annelerinin Türkiye‟de feminist amaçlara hizmet etmediği sonucuna varılmış olsa da, Türkiye'nin özgül tarihsel ve sosyo-politik koşulları göz önünde bulundurulduğunda, Cumartesi Annelerinin bireysel ve toplumsal düzeyde bazı toplumsal cinsiyet ilişkilerini etkilediği ortaya çıkmıştır. Ancak bu etkiler, kadınlar için toplumsal cinsiyet rollerinin tamamen dönüşümünü sağlamamış ve toplumsal cinsiyet rolleri açısından tam bir özgürleşmeyi getirmemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the question of whether or not the Saturday Mothers and their protests can be seen as serving feminist objectives in Turkey, situating it within the broader context of maternal activism and feminism in world politics. It draws on an analytical framework derived from Carreon and Moghadam's (2015) work on mothers' mobilization around the world, and seeks to establish the extent to which the Saturday Mothers are socially connected to the women's/feminist movement in Turkey and/or inspired by a feminist vision. Towards this end, data is collected through a series of interviews with participants of the Saturday Mothers, members of the Human Rights Association, members of a women's organization and feminist scholars, as well as a systematic analysis of the feminist journals of Pazartesi and Amargi. Beyond considerations related to social connectedness and visions, different feminist theories are used as analytical tools for a general assessment of the question. The thesis concludes that no meaningful connection exists between the Saturday Mothers and the women's/feminist movement in Turkey, that a feminist vision has played no role in inspiring the Saturday Mothers and their protests, and that the latter does not really serve feminist objectives in Turkey. Despite this, an analysis paying attention to the specific historical and socio-political trajectories of Turkey reveals that the Saturday Mothers and their protests have an impact on gender relations at both individual and societal levels, even if these fall short of contributing to a significant transformation and emancipation for women.