Çoklu üretim yapan bir sanayii kuruluşunda maksimum karı ve katkıyı veren ürün eldesi
The product which provides maximum profit and contribution in a multimanufacturing industry company
- Tez No: 624472
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AYDINCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bir işletmede yöneticinin farklı seçenekler arasından işletme için en uygununa karar verebilmesi bir ölçüde önsezi fakat bütünüyle yöntem işidir. Kıt koşullar altında kaynakların en verimli şekilde nasıl kullanılacağının saptanmasını sağlayan ve matematiksel bir model olan lineer programlama problemi, modeli kurduktan sonra grafik yöntem veya Simpleks yöntem ile çözülebilir. Bu çalışmanın uygulama bölümünde, belirlenen ilkeler ışığında, çoklu mal üretimi yapan bir sanayii kuruluşunun maksimum kar ve katkı analizi lineer(doğrusal) programlamayla bilgisayarda yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a business, the decision of the manager to choose the most suitable for the business from different options is to some extent a premonition, but it is entirely a method. Linear programming problem, which is a mathematical model that enables determination of how to use the resources in the most efficient way under scarce conditions, can be solved by graphical method or Simplex method after building the model. In the application part of this study, in the light of the determined principles, the maximum profit and contribution analysis of an industrial enterprise producing multiple goods is carried out on the computer with linear programming.