Dev hücreli arteritlerin demografik özellikleri
Demographics of giant cell arteritis
- Tez No: 624503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: Dev Hücreli Arterit (DHA), orta ve geniş çaplı arterleri tutan yaşlı popülasyondaki en sık vaskülittir. Bu çalışmada merkezimizden takipli olan DHA tanılı hastaların tedaviler, relaps oranları ve sonlanım noktaları incelenmiştir. Metod: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 1990-2017 yılları arası tanı konulmuş olup takip süresi en az 1 yıl olan 28 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik bulguları ve laboratuar değerleri hasta dosyaları ve hastane veritabanı kayıtlarından alınmıştır. Sonuçlar: Yirmisekiz hastanın 13'ü erkek 15'i kadındı. Hastaların medyan tanı yaşı 65,7± 8,7 yıl, medyan takip süreleri ise 4,1 yıl olarak hesaplandı. Sekiz hasta PMR şikayetleri ile prezente oldu (%29). Takip süresi boyunca 11 hastada bir, 2 hastada iki, 1 hastada ise 3 relaps görüldü. 17 hasta takip süresince relaps yapmadı. 4 hasta takibin ilk yılında relaps yapmışken, 8 hasta ilk üç sene içersinde, 10 hasta ise ilk beş yıl içerisinde relaps yaptı. Yedi hasta görme kaybı ile prezente oldu, tedavileri sonrası 3 hastada tam remisyon saptanırken, 2 hastada parsiyel remisyon, 1 hastada ise kalıcı görme kaybı izlendi. Kalan 1 hasta ise femur kırığı sonrası takip merkezini değiştirmesi nedeniyle tam olarak değerlendirilemedi. PMR'si olan hastaların birinde görme kaybı eşlik etmekteyken, takiplerinde ikisinde relaps görüldü. Oniki hastaya PET/BT çekildi ve bu hastaların 9'unda büyük damar vasküliti görüldü (%75). 5 hasta tanı sonrası pulse steroid uygulandı, 1 hasta ise azatiopürin ile tedavi edildi. Kalan 22 hastanın medyan glukokortikoid dozu 42.9 ± 21,15 mg olarak hesaplandı. Glukokortikoidin
Özet (Çeviri)
Background/Purpose: Giant cell arteritis (GCA), the most common type of systemic vasculitis in elderly, predominantly involves large and medium-sized arteries. We evaluated GCA cases of a single institution cohort with regards to treatment, relapse, and outcomes. Methods: A retrospective survey of 28 patients who were diagnosed with GCA and regularly followed (minimum once every 12 months) in our outpatient clinic of Cerrahpasa Medical Faculty, Rheumatology Department between 1990 and 2017 was performed in this study. Clinical features and laboratory data were retrieved from computer records and patient's files. Results: We evaluated the data of 28 patients (13M/15F). The mean age at the time of diagnosis was 65.7 ± 8.7, median follow up was 4.1 years. Eight patients (%29) were initially presented with Polymyalgia Rheumatica(PMR). During the follow up, 11 patients have relapsed once, 2 patients have twice and one patient has three times, whereas 17 patients did not relapse. Four patients relapsed within the first year following the diagnosis, 8 within 3 years and 10 patients within 5. Seven patients had vision loss and 3 of them had complete remission, 2 had a partial remission, one had permanent vision loss and 1 patient was lost as a result of a hip fracture and therefore could not be evaluated. In patients with PMR; one had vision loss and two had relapsed. PET/CT scan has been performed in 12 patients and 9 of them revealed large vessel vasculitis. Pulses of glucocorticoids (GC) were used in 5 patients at the time of the diagnosis, and one patient was treated with azathioprine. For the remaining 22 patients, the mean initial oral prednisone dose was 42.9 ± 21,15 mg. GCs were tapered to