Antalya ili aylık konut satışının çoklu doğrusal regresyon modeli ve yapay sinir ağları ile tahmini
Estimation of sale of housing in Antalya with multiple linear regression models and artificial neural networks
  1. Tez No: 624507
  2. Yazar: HİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Talep genel olarak tüketicilerin bir mal veya hizmeti belirli bir fiyat seviyesinde almaya hazır oldukları miktardır. Talep tahmini ise işletmelerin veya bireylerin ürettikleri mal veya hizmetlerin gelecek dönemleri için yaptıkları tahminlerdir ve geleceğe yönelik alınan kararları etkilemektedir. Tahmin yapmak için son zamanlarda sıkça kullanılan yapay sinir ağları, insan beyninin çalışma prensibinde esinlenerek geliştirilmiştir ve yapay zeka çalışmaları için de önemli bir yere sahiptir. Birçok tahmin analizinin yanı sıra yapay sinir ağları modellenemeyen ve tahmin edilmesi güç problemlerin çözümünde oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Bu çalışmada Antalya ili konut talebinin yapay sinir ağları ile tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 01.2013-09.2017 yılları arasındaki aylık veriler kullanılmıştır. Analiz için verilerin %85 eğitim verisi kalan %15'i ise test verisi olarak iki bölüme ayrılmıştır. İlk olarak klasik yöntemlerden olan çoklu doğrusal regresyon modeli ile varsayımlar sağlanarak test edilmiştir. Regresyon analizinde kullanılan veriler ile yapay sinir ağları analizi yapılarak kıyaslanmıştır. Sonuç olarak yapay sinir ağlarının tahmin analizinde daha başarılı ve etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Demand is, in general, the amount consumers are prepared to buy at a certain price level of a good or service. Demand forecasts are estimates of future periods of goods or services produced by businesses or individuals and affect future decisions. The artificial neural network frequently used to make predictions has been inspired by the working principle of the human brain and has an important place in artificial intelligence studies. Along with many predictive analysis, artificial neural networks provide quite good results in solving modeled and predicted power problems. In this study, it is aimed to estimate the demand for housing in Antalya with artificial neural networks. Monthly data between the years 01.2013-09.2017 have been used. For the analysis, 85% of the data is divided into training and the remaining 15% is divided into two parts as test data. First, it is tested by assuming the assumption with the multiple linear regression model of classical methods. Forecast obtained by artificial neural networks were than compared with the results of the regression analysis. As a result, artificial neural networks have been found to be more successful and effective in predictive analysis.