Determinants of investment in the manufacturing sector in Turkey
Türkiye İmalat Sanayisinde yatırımın belirleyicileri
- Tez No: 624576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ORHANGAZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu doktora tezi, Türkiye imalat sanayisinde yatırımların belirleyicilerine odaklanmaktadır. Bu doktora tezi Türkiye imalat sanayisinde yatırımların belirleyicileri hakkında detaylı bir çerçeve ve tamamlayıcı bir analiz sunmaktadır. İlk olarak, imalat sanayi için finansman kısıtları hipotezi test edilmektedir. Finansman kısıtları mevcut literatürde tartışmalı bir yere sahiptir ve Türkiye için geniş bir literatür bulunmamaktadır. İkinci olarak ise; yatırımlar ile nakit tutma davranışı ya da likit kalma arasındaki ilişki araştırılmıştır. Türkiye gibi ülkelerde dışsal şoklar firmaların likit varlık tutmaları için bir hassasiyet oluşturabilmektedir. Nakit tutmanın yatırıma olan etkisi araştırılmaktadır. Üçüncü olarak karlılığın yatırımlara olan etkisi Türk imalat sanayisi için araştırılmaktadır. Dördüncü olarak serbest nakit akışlarının yatırımlara olan etkisi araştırılmaktadır. Bu analiz içsel nakit kaynağı hakkında (fazla nakit tutma ya da içsel fon ihtiyacı) detaylı bilgi vermektedir. Son olarak bu çalışmada serbest nakit akışı vasıtasıyla potansiyel yatırımdan daha az yatırım yapma sorunu ve finansal kısıtlar ilişkisini sınanmaktadır. Aynı zamanda holding yapısı ve TUSİAD üyeliği gibi farklı kurumsal etkenlerin yatırıma olan etkisi bu doktora tezinde sınanmaktadır. Bu doktora tezi imalat sanayide yer alan, halka açık şirketlerin yatırım davranışları hakkında literatüre detaylı bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda bu doktora tezi, imalat sanayide yer alan bu firmalar için finansal kısıtların yatırım üzerindeki etkisini ölçme noktasında detaylı bir çerçeve sunmaktadır. Son olarak, bu doktora tezi eksik yatırım ve finansal kısıtlar arasındaki ilişki için Türkiye imalat sanayisi için erken düzeyde bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the determinants of investment in Turkish manufacturing sector. It gives a detailed framework and complementary analysis of the determinants of investment in Turkish manufacturing sector. First, I examine the financing constraints hypothesis for the manufacturing sector. The financing constraints have a controversial place in the current literature, and for Turkey, there has been a limited literature in this field, even-though the relation between financing constraints and investment has traditionally had a special place in investment studies. Second, I analyze the relation between cash holding or staying liquidity and investment as well as the effect of cash holdings on investment. Third, I examine the effect of profitability on investment for Turkish manufacturing sector. Fourth, I review the effect of free cash flow on investment. I use free cash flows to examine the relationship between underinvestment and financing constraints. I also investigate the effect of different institutional aspects of investment such as holding structures and TUSIAD membership. This dissertation offers a detailed contribution to the understanding of investment behavior of publicly held firms, in the manufacturing sector, in Turkey. Moreover, this thesis gives a comprehensive framework for measuring financing constraints for investment decisions. Finally, this thesis makes a significant contribution to linking the conditions of financing constraints and underinvestment.