Serbestleşme sürecinde dış ticaret politikalarının yatırım harcamaları üzerine etkisi: Türkiye örneği
The Effects of trade policies on investment expenditures in liberalisation process: Turkish case
- Tez No: 113446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ CANPOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
ÖZET Yatırım harcamaları ile iktisadi büyüme arasında kuvvetli ve pozitif bir ilişkinin varlığı teorik düzeyde tüm iktisadi düşünce okulları tarafından kabul edilmiştir. Bu nedenle iktisadi büyüme yolunda, yatırımları arttırmak için yatırımları belirleyen faktörleri tespit etmek önem kazanmaktadır. Çalışmamızda, bu anlamda, olası bir dolaylı yatırım belirleyicisi olarak dış ticaret rejiminin yatırım harcamaları üzerindeki etkisi teorik olarak çeşitli iktisadi okulların dış ticaret ve büyüme teorileri çerçevesinde irdelenmiş ve ampirik olarak da Türkiye örneğinde değerlendirilmiştir. Türkiye'de, toplam yatırım harcamalarının GSMH içindeki payında dönemler itibariyle çok ciddi değişimler söz konusu olmasa da, özellikle özel sektör yatırımlarının sektörler arasındaki dağılımında ticarete konu olan sektörler aleyhine bir gelişme yaşandığı gözlenmiştir. Bu bağlamda, çalışmamızda, öncelikli olarak Türkiye'de 1980 sonrasında, özel kesimi, ticarete konu olan sektörlerde yatırım yapmaktan uzaklaştıran faktörler,“Tobin'in q modeli”temelinde, değerlendirilmiştir. Diğer taraftan, dış ticaret politikalarının yatırım harcamaları üzerindeki etkisini ekonometrik bir modelde incelemek için imalat sektörü özel kesim yatırım fonksiyonu tahmin edilmiştir. Elde edilen tahmin sonuçlarıyla, sektör yatırım harcamalarını, sermayenin marjinal verimliliğinin pozitif yönde etkilediği, buna karşılık reel devalüasyon, kamu kağıtları stoku/GSMH ve enflasyon değişkenlerinin bir yıl gecikmeli değerlerinin negatif yönde etkilediği gösterilmiş ve Türk imalat sanayii yatırım kararlarında hem içsel hem de dışsal finansal değişkenlerin önemli düzeyde belirleyici olduğu ortaya çıkartılmıştır. Dışa açılma politikalarının yatırım harcamaları üzerindeki etkisini ortaya koyabilmek için yapılan analizde, Türkiye'de dışa açılma politikaları ile yatırım harcamaları arasındaki en önemli potansiyel bağlantıların sermayenin marjinal verimliliği ve kamu kağıtları stoku/GSMH değişkenleri ile kurulabileceği gösterilmiştir. Bu iki bağlantının Türkiye için geçerliliğinin incelendiği modellerde sermayenin marjinal verimliliği değişkeni istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış,m bir başka deyişle, Türkiye'de dışa açılma politikaları ile birlikte sermayenin marjinal verimliliğinde bir artış yaşanmadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan, kamu kağıtları stoku/GSMH değişkeni istatistiksel olarak anlamlı ve katsayısı negatif bulunmuştur. Dolayısıyla, elde edilen bu bulgu çerçevesinde, Türkiye'de dışa açılma politikaları ile birlikte yatırımların alternatif maliyetinin giderek yükseldiği gösterilmiştir. Sonuç olarak, yapılan çalışmalar ışığında,“ticaret teşvikli-yatırım itişli büyüme”(trade induced - investment led growth) modelinin Türkiye için geçerli olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The existence of a strong and positive relationship between investment expenditures and economic growth has been accepted by all economic schools of thought on theoretical grounds. Therefore it has become important to determine the factors that affect investments in order to accelerate investment expenditures and economic growth. This study, in this context, examines the effects of foreign trade regime, as a possible determinant of indirect investments, on investment expenditures within the framework of foreign trade and growth theories of various economic schools of thought theoretically and also empirically with the case for Turkey. In Turkey, although there has not been significant changes periodically in the total investment expenditures' share of GNP, it has been observed that particularly for the distribution of private sector investments among sectors there have been developments to the detriment of tradable sectors. In this regard, firstly the factors that discourage private sector from investing in tradable sectors in Turkey after 1980 have been assessed on the basis of“Tobin's q model”in our study. On the other hand, investment function for private manufacturing sector has been predicted in order to evaluate the impact of foreign trade policies on investment expenditures by use of an econometric model. The results from the predictions revealed that sectoral investment expenditures are affected positively by the marginal productivity of capital but negatively by the one year lagged values for real devaluation, ratio of the stock of government securities to GNP, and inflation variables and that both endogenous and exogenous financial variables are significant determinants of investment decisions in the Turkish manufacturing sector. In the analysis conducted to explore the effects of the outward oriented policies on the investment expenditures it has been shown that the most important potential linkages between Turkey's outward oriented policies and investment expenditures can be established with the marginal productivity of capital and the ratio of the stock of government securities to GNP. In the models investigating the validity of these two linkages for Turkey, the variable of marginal productivity of capital has not beenfound statistically significant, in other words, it has been concluded that outward oriented policies in Turkey cause no increase in the marginal productivity of capital. On the other hand, it has been found out that the variable of the ratio of the stock of government securities to GNP was statistically significant with a negative coefficient. Within the framework of these findings, therefore, it has been established that opportunity cost of investments shows a continuous increase with the implemetation of outward oriented policies in Turkey. Consequently, in the light of these studies conducted, it has been concluded that“trade induced - investment led growth”model is not applicable to Turkey.