Kehf ve Tâhâ sûrelerinin belagat özellikleri
Facilities for eloquence of Surah Kehf and Tâhâ
- Tez No: 624583
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
KISA ÖZET Belagat ilmi, Kuran ilimleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Bu önem Kur'an-ı Kerim'in belagi bir uslûpla inmesinden ileri gelir. Şöyle bir gerçek var ki Kur'an-ı Kerimin daha doğru anlaşılabilmesi için, belagat sanatlarının doğru olarak tespit edilmesi ve tanınması gerekmektedir. Bu amaç ışığı altında bu tez çalışmasında Kehf ve Tâhâ sûrelerinin belagat özellikleri incelenerek bu iki sûrenin tüm özellikleri gözler önüne serilmiş olup Kur'an'ın bu sûrelerinin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmuştur: Birinci bölümde Kehf ve Tâhâ sûreleri meâni ilmini oluşturan sekiz konu başlığı uyarınca incelenerek misallerle açıklandı. İkinci bölümde Kehf ve Tâhâ sûreleri beyân ilminin temel konuları teşbîh, hakikât, mecâz, kinâye sanatları açısından incelenerek misallerle açıklandı. Üçüncü bölümde Kehf ve Tâhâ sûreleri bedi' ilminin bölümleri olan 'Mânâ ile ilgili süsleme san'atları' ve 'Lafızla ilgili süsleme sanatları' açısından ele alınarak misallerle açıklandı. Bu çalışmada ilk dönemden günümüze ulaşan Arap Dili ve Belagatı alanındaki kaynak eserler ve Tefsir kaynakları tarandı. Kehf ve Tâhâ sûrelerinin içerdiği belagat özellikleri belagatın ilgili bölümleri ve başlıklarına göre etraflıca incelenerek tüm konulara değinilmeye çalışıldı. Misallerle konular daha da pekiştirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The eloquence features of kehf and tâhâ suras. Eloquence is one of the most important learning in Quran. The reason of importance is Quran came to people by 'belagi' wording. The real thing is we need to know and apply the arts of eloquence for understanding Quran better. According to this, in this thesis work we examined the 'kehf' and 'tâhâ' suras features by eloquence and we revealed all the features of these two suras so we can understand Quran beter and this two suras. This thesis created by entrance and three chapters; In the first chapter, we examined all of 8 sentences which completes 'meani ilim', and gave examples of Kehf and Tâhâ suras.