En'âm sûresinin belagat yönünden incelenmesi
Examine the we 'En'âm Sûresi' by eloquence
- Tez No: 624582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN PARILDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma, En'âm sûresini belagat yönünden ele almaktadır. Bu sûrenin belagat özelliklerini öne çıkararak hem lafız hem de mânâ güzelliklerini ve inceliklerini ortaya koymaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde belagat ilmi ve bölümleri hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde, En'âm sûresi“meânî ilmi”yönünden incelenerek örneklerle kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır. İkinci bölümde, En'âm sûresi“beyân ilmi”yönünden detaylı bir şekilde incelenerek örneklerle sunulmaktadır. Üçüncü bölümde ise En'âm sûresi“bedi' ilmi”yönünden incelenerek herbir sanat için örnekler verilmektedir. Araştırmada sunulan örnekler, belagat sanatlarının anlaşılmasını kolaylaştırarak, okuyucunun sûreyi kavrayabilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, we examine the“En'âm sûresi”by eloquence. We revealed the beauty of“En'âm sûresi”by the word also meaning. The work we did contains entrance and three other chapters with detailed. In the first chapter, we gave place to meaning of“En'âm sûresi”comprehensive with examples. In the second part, we examined the“En'âm sûresi”by the way of scientific statement and gave examples about this. In the third part, we examined the“En'âm sûresi”by“bedi' ilmi”and we gave examples from each one of art. The examples we gave in our thesis aim at easier understanding the arts of eloquence, and easier undersanding for who reads this“sûre”.