Makro veriler ve Türkiye ekonomisi çerçevesinde kentsel dönüşüm
- Tez No: 624586
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ENVER ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İnşaat Mühendisliği, Economics, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kentsel dönüşüme ihtiyacı bulunan kentlerin bir yandan deprem riski karşısında zemin ve/veya üstyapı açısından yetersizlikler gösterdiği, bir yandan da sosyal donatılar ve teknik altyapı açısından değerlendirildiğinde olması gereken standartların çok altında olduğu görülmektedir. Bütün bunların yanı sıra kentsel dönüşümü de kapsayan kentsel gelişme, artık doğal kaynakları tahrip eden bir biçimde ilerlediği izlenmektedir. Bu tür illerde ilin 1/25.000 ölçekli arazi yönetimi ve kullanımı amaçlı envanter çalışması kapsamında, kentsel dönüşüm projeleri ile 'kentsel yaşam standartlarının ve depreme karşı güvenliğin arttırılması' ve doğal kaynaklara zarar veren gelişmelerin engellenmesi yoluyla 'ekolojik dengenin korunması' da amaçlanmalıdır. Genelde hak sahiplerinin beklentisi en az sahip olduğu evin büyüklüğünde bir ev almak yönündedir. Evinin imar durumu, ruhsatı hepsinden önemlisi değeri hak sahipleri açısından önemli değildir. Bu da kentsel dönüşümü çıkmaza sürüklemekte ve yapılamaz hale getirmektedir. Kentsel dönüşüm sürecinde hak sahiplerinin de eğitilmesi önem arzetmektedir. Burada önemli olan unsurun değer olduğu dönüşecek konutlara değer bazlı bakmaları gerektiği iyi anlatılmalıdır. Hak sahiplerinin sahip oldukları konutların değeri dönüşüm sonrası artıyorsa ve hiç kimseye haksızlık yapılmıyorsa herkes aynı kriterlerle dönüşüme giriyorsa alınacak konut büyüklüğünün yada adedinin öneminin olmadığının vurgusu iyi yapılmalıdır. Burada adelet duygusu ön plana çıkmakta şeffaf bir şekilde dönüşümde objektif kriterler uygulanmalıdır. Kentsel dönüşüm sonucunda ölçeğe bağlı olarak ekonomik büyüme ve istihdam önemli ölçüde artacaktır. Vergi gelirlerinde artış olacak yatırımlar artacak ve genel anlamda ekonomide ciddi bir hareketlilik oluşacaktır. Doğal olarak bunların da genel ekonomiye etkisi olacaktır. Yine piyasa da ki faiz oranları borçluluk oranları gibi değerler de kentsel dönüşümün başarılı bir şekilde gerçekleşmesini doğrudan etkileyecek unsurlardır. Bu nedenle makro ekonomi hem sonuçları itibariyle hem de sebepler itibariyle kentsel dönüşümle birebir etkileşim içindedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that cities which need urban transformation are both inadequate in terms of ground and/or superstructure against earthquake risk and in the meantime they are far below the required standards in terms of social reinforcement and technical infrastructures.it is observed that urban development covering urban transformation, is now proceeding in a way that ruin natural resources. In such cities, within the scope of 1 / 25.000 scale land management and under the scope of inventory work for use, urban renewal projects should be aimed at 'increasing the standards of urban living and earthquake countermeasures ' and through 'conservation of ecological balance' preventing the developments that ruin natural resources. Usually, the landlord's expectation is to entitled to get a house which is at least as big as the current house size. Zoning status, construction permit and the most importantly value of their houses are not important for landlords. And this causes stalemate on urban transformation and makes it impossible to implement. It is therefore important to educate the landlords in the process of urban transformation. it should be explained well that the important factor is value and the houses to be converted should be looked at value-based in urban transformation. The emphasis should be placed on the fact that the quantity or size of the house to be taken by landlords is not the important if the prices of given houses increases after urban transformation, situation is fair to everyone and the process goes through in same criteria for everyone. Hereby, sense of justice should be brought to forefront and objective criteria must be applied transparently in urban transformation. As a result of urban transformation, economic growth and employment will increase significantly depending on the scale of the transformation. There will be increased in tax income and investments and economical mobility will be emerged. Therefore, these will also effect the general economy. Similarly; interest rates and indebtness rates on the market are factors that will directly effect the successful implementation of urban transformation. Therefore, macroeconomics is interacted with urban transformation in terms of cause and effects.