Dynamics of urban transformation via improvement plans for Ankara city
Ankara kentinde imar ıslah planları yoluyla kentsel dönüşümün dinamikleri
- Tez No: 227631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÇAĞATAY KESKİNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
1980li yıllarda dönemin iktidarının politik rant arayışı içeren politikaları çerçevesinde; özellikle 2981 ve 3290 sayılı yasalarla gecekondu afları çıkarılmıştır. Gecekondu afları imar ıslah planları ile oldukça fazla imar hakkı dağıtımı, yani aşırı bir kentsel gelişme daha doğrusu bir kentsel yayılmayı ön görmüştür. Bu çalışma bu politik rant/getirim arayışından çok, bu büyük gelişme vaatlerinin yerine getirilip getirilmediğini inceleyen bir çalışmadır.İmar ıslah planları ile vaat edilen bu kentsel büyüme bazı alanlarda piyasa mekanizması yani inşaat sektörü tarafından gerçekleştirilirken, bazı alanlar mevcut planlara rağmen dönüşmeden kalmış ve bu alanlarda kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi için kamu müdahalesi şart olmuştur.Bu bağlamda; bu çalışmanın amacı planlama ve imar konularında kamunun denetçi ve piyasının uygulayıcı olduğu karma tip ekonomilerdeki planlama ve imar uygulamalarını Ankara kentinde imar haklarıyla donatılmış imar ıslah planlı alanlardaki kentsel dönüşüm dinamiklerini ve kentsel dönüşememe olgusu çerçevesinde tartışmaktır. Çalışmanın ana yaklaşımı karşılaştırmalı yaklaşım olup; metodu gözlem, fotoğraflama, derinlemesine mülakatlar, tarihsel gelişmenin incelenmesi (plan kararları, makro-ekonomi ve yasal düzenlemeler yani devlet-sermaye ilişkisi çerçevesinde Ankara kent makroformunun gelişimi) ve mevcut sayısal verilerle mevcut durumun somut bir problem olarak ortaya konması ve çözümlenmesidir.Bunun sonrasında, gecekondu ıslahı alanındaki politikalar farklı kıtalardan örnekler çerçevesinde incelenmiş; Türkiye örneği buna göre değerlendirilmiştir. Ardından; dünya örneklerinin değerlendirilmesiyle, gecekondu örneği bir rant ve kamu politikası olayı olarak ele alınmış ve bu kapsamda da Ankara örneği rant kavramına, Türkiye arazi ve konut piyasası yani kentsel büyüme ve sermaye birikim süreçleri kapsamında değerlendirilmiş ve daha sonra da son bölüm olan sonuç bölümüyle çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 1980s, Laws No: 2981 and 3290 were putting forward important amount of development rights creation by improvement plans. This promise of development by party politics provided potential of political rent. This study will not take into account this political rent created but the realization of this development promised.The development by improvement plans could not be realized. In some areas, transformation from gecekondu to apartment blocks occurred by the hands of market mechanism and construction sector. However in some areas, the intervention of the public sector was necessary for transformation.The aim of this study is to discuss the planning and development issues under the mixed economies through dynamics of urban transformation and the phenomena of urban non-transformation in areas where development rights by improvement plans were assigned in the case of Ankara city under a comparative approach. The comparative case study puts forward the existing situation as a concrete problem and analyzing it with reference to direct observation, interviews with various actors, historicity (historical development of Ankara macroform among inter-relations between planning decisions, macroeconomy and legal regulations thus public and capital) and the quantitative data.Then, improvement planning in Turkish case is evaluated by reference to similar World examples. This evaluation leads us to the inter-relational concepts of public policy and rent concerning gecekondu improvement thus to the evaluation of improvement areas by reference to rent concept and Turkish urban land and housing market covering the urban growth and capital accumulation issues. Then the study is concluded.