Azospermik infertil erkeklerde tese: fsh değerleri, duktal patoloji ve sperm pozitifliği arasındaki ilişkinin araştırılması
Tese in azospermic infertile male: research on the relationship between fsh values, duktal pathology and sperm positivity
- Tez No: 624587
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DANIŞMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AZOSPERMİK İNFERTİL ERKEKLERDE TESE: FSH DEĞERLERİ, DUKTAL PATOLOJİ VE SPERM POZİTİFLİĞİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASI Dr. Burak Saygılı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Dumlupınar Bulvarı 07059 Antalya Giriş ve Amaç: Çalışmamızda polikliniğimize infertilite şikayeti ile başvuran ve azospermi tanısı alan hastaların testiküler sperm ekstraksiyonu operasyonu öncesi folikül uyarıcı hormon düzeyleri, elde edilen testis patoloji sonuçları ve TESE pozitifliği arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Haziran 2014 – Haziran 2017 tarihleri arasında polikliniğimize infertilite nedenli başvuran hastaların verileri geriye dönük olarak incelendi. Bu hastalar arasından azospermi tanısı ile kliniğimizde testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) yapılmış olanlar çalışmaya dahil edildi. Hastaların anamnez bilgileri, folikül stimulan hormon (FSH), luteinizan hormon (LH), serum total testosteron değerleri, operasyon sonrası sperm pozitifliği ve patoloji bulguları elde edilerek, FSH değerlerinin, sperm pozitifliğini tahmin etmedeki rolü araştırıldı. TESE operasyonunda sperm bulunabilmesini etkileyen faktörlerden biri olarak FSH değerlendirmesi için ki-kare analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 142 hastanın yaş ortalamaları 35, FSH düzeyleri ortalama 16.61 (1.4-18.1) mlU/ml, serum testosteron düzeyleri ortalama 4.36 (2.41-8.27) ng/ml olarak saptanmıştır. TESE operasyonu ile 58 hastada (%41.1) sperm saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
TESE IN AZOSPERMIC INFERTILE MALE: RESEARCH ON THE RELATIONSHIP BETWEEN FSH VALUES, DUKTAL PATHOLOGY AND SPERM POSITIVITY Dr. Burak Saygılı Akdeniz University Faculty of Medicine Urology Department Dumlupınar Bulvarı 07059 Antalya Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between follicle stimulating hormone levels, testicular pathology results and TESE positivity before testicular sperm extraction surgery in patients who were admitted to our polyclinic with infertility complaints and who were diagnosed with azoospermia. Material and Methods: We retrospectively reviewed the data of patients who were referred to our polyclinic due to infertility between June 2014 and June 2017. Among these patients, those who had testicular sperm extraction (TESE) in our clinic with the diagnosis of azoospermia were included in the study. The role of FSH values in predicting sperm positivity was investigated by obtaining history information, hormone values such as follicle stimulated hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), serum total testosterone, postoperative sperm positivity and pathology findings. Chi-square analysis was performed for FSH assessment as one of the factors affecting the presence of sperm in the TESE operation. Findings: The mean age of the 142 patients included in the study was 35, FSH levels were 16.61 (1.4-18.1) mlU / ml and serum testosterone levels were 4.36 (2.41-8.27) ng / ml. Sperm was detected in 58 patients (41.1%) with TESE operation.