Herkes için erişilebilir iletişim, görme engelli kullanıcıların mobil erişebilirliği: Kullanılabilirlik yaklaşımı ile mobil uygulamaların analizi
Accessible communication for everyone, mobile accessibility of visually impaired users: Analysis of mobile applications with usability approach
- Tez No: 624605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA HEPKON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
Mobil teknolojiler engelli kullanıcıların bağımsız olarak hareket etme imkânını artırmaktadır. Bu çalışmada evrensel ilkelerle belirlenen kurallarla yapılan uygulamalar, görme engelli kişiler tarafından kullanılmış; görme engelli kişilerin, engelsiz kişiler gibi uygulamaları kullanarak hayatlarına bağımsız devam edip/edemediği araştırılmıştır. Çalışma İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezine bağlı Fatih Engelliler Merkezi, Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi ve Engelsiz Erişim Derneği'ne kayıtlı görme engelli kullanıcılar ve bu kuruluşların haricinde görme engelli kullanıcıların çevresinde yer alan görme engelli kişilerin katılımıyla ile gerçekleştirilmiştir. Anket çalışmasına 447 görme engelli kullanıcı katılmıştır. Anket çalışmasından sonra görme engelli kullanıcılarla kullanılabilirlik testleri yapılmıştır. . Kullanıcı temelli kullanılabilirlik testleri için üç kriter belirlenmiştir. Her bir kriter için beş kişiyle toplamda on beş kişiyle kullanılabilirlik testi yapılmıştır. Kulalnılabilirlik testleri için altı uygulama ve on dokuz görev belirlenmiştir. Değerlendirilecek mobil uygulmalar belirlenirken öncelikli olarak App Store, Google Play Store ve Samsung Akıllı telefon kullananlara özel Samsung Galaxy Apps programında indirilme sayısı ve cirolarına göre birbirinden farklı başlıklar altında uygulamalar belirlenmiştir. Uygulamalar seçilirken 1 Mayıs - 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında uygulamaların indirilme ve ciro rakamaları dikkate alınmıştır. Bu işlem yapıldıktan sonra görme engelli kullanıcıların kullanacakaları Facebook (140.00.63.89), WhatsApp (2.17.52), Mobiett (3.0.2), Google Map (4.36), Yandex Map (9.4.1.) ve E-devlet (3.0.37.) uygulamalarındaki sürümleri kullanılmıştır. Bu araştırma mobil uygulamaların erişilebilirlik problemlerini tanımlamakla kalmamış, bu erişilebilirlik problemlerine olası çözümler sunmaya çalışmıştır. Buradaki amaç, görme engelli kullanıcıların teknolojik gelişmeler sayesinde bağımsız hareket edebilmeleri amacıyla sıklıkla kullandığı uygulamaları görme engelliler için daha erişilebilir hale getirmektir. Doğal olarak, görme engellilerin de diğer kullanıcıların sahip oldukları haklara sahip olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile technologies increase the ability for disabled users to act independently. In this study, people with visual impairments used the applications designed according to universal principles and, it is investigated whether they could continue their lives independently by using these applications such as those without disabilities. The study was carried out with the participation of the visually impaired users registered in the Istanbul Branch of the Altınokta (Visual Impaired Association) and the Fatih Disability Center of the Istanbul Metropolitan Municipality Lifelong Learning Center, as well as the visually impaired users in the circles of visually impaired people in addition to these organizations. 447 visually impaired users participated in the survey study. Usability tests were conducted with the visually impaired users after the questionnaire study. Three criteria have been defined for the user-based usability tests. For the each criterion, five people were tested with a total of fifteen people. Six applications and nineteen tasks have been identified for the usability tests. While mobile apps to be evaluated are determined, apps under different titles have been determined according to the number of downloads in the Samsung Galaxy Apps program specific to Samsung smartphone users, Google Play Store and Apple App Store. When the applications were selected, the downloading and turnover figures of applications were taken into consideration between May 1-July 1, 2017. After this process, the following versions of the applications were used: Facebook (140.00.63.89), WhatsApp (2.17.52), Mobiett (3.0.2), Google Map (4.36), Yandex Map (9.4.1) (3.0.37.). This research not only identifies the accessibility problems of mobile applications, but also tries to present possible solutions to these accessibility problems. The aim here is to make the applications, which visually impaired users often use, more accessible, so that visually impaired users to be able to act independently through technological developments. Naturally, visually impaired people should also have the rights that other users have.