Elazığ ili fitness salonlarında spor yapan kadınların spora güdülenmesi
Spor motivations of woman doing gym in fitness centers in Elaziğ
- Tez No: 624616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA YONCA SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, Elazığ ilinde spor tesislerinde spor yapan kadınların spora kendilerini güdüleyen neden ve etkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak tarafımızdan geliştirilern 3 soruluk ( yaş, öğrenim durumu, spor yapma yılı) kişisel bilgi formu, Pelletier ve ark . tarafından geliştirilen ve Kazak tarafından Türkçe güvenilirlik ve geçerliliği yapılan, 28 maddeden oluşan Sporda Güdülenme Ölçeği (Sport Motivation Scale). kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 22 paket programına girilerek istatistiksel analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the reasons and factors that motivate women who play sports in sports facilities in Elazığ. As a data collection tool, we developed a 3-question personal information form (age, education, sports year), Pelletier et al. and Motivation Scale, which consists of 28 items. used. The data obtained from the scales were entered into SPSS 22 package program and statistical analyzes were performed.