0-1 yaş bebeği olan annelerde postpartum depresyonun baba-bebek bağlanmasına etkisi
The effect of postpartum depression on father-infant attachment in mothers with 0-1 years old infants
- Tez No: 624615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜMRÜT YILAR ERKEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Araştırma pospartum dönemde annenin depresyonunun baba bebek bağlanmasına etkisini belirlemek amacıyla, analitik ve kesitsel türde tasarlanmıştır. Materyal metot: Araştırmanın evrenini 01.01.2018- 31.01.2018 tarihleri arasında Giresun ili Bulancak ilçesinde bulanan 4 aile sağlığı merkezinden hizmet alan toplam 781 0-12 aylık bebeğin anne ve babaları, örneklemi ise bu evrenden seçilen 0-12 ay arası bebeğe sahip 207 anne ve 207 baba oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; Tanıtıcı Bilgi Formu, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ve Baba- Bebek Bağlanma Ölçeği (BBBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ortalama ± standart sapma ve ortanca, Shapiro-Wilk, Kolmogorov Smirnov, t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans analizi ve Spearman Korelasyon Analizi testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada annelerin %18.3'nün postpartum depresyon riski taşıdığı ve EPDÖ toplam puan ortalamalarının 7.19 ± 5.17 olduğu belirlenmiştir. Babaların tanımlayıcı ve bazı babalık özelliklerinin EPDÖ ile BBBÖ toplam ve alt boyutlarının EPDÖ puanları ile karşılaştırılması istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The study aimed at determining the effect of maternal depression on father infant attachment in the postpartum period done analytically and cross-sectionally Method: Between 01.01.2018 - 31.01.2018, a total of 781 parents of 0-12-month-old babies served in 4 family health centers in Bulancak District of Giresun province, and 207 mothers and 207 fathers with 0-12-month-old babies selected from this universe. Data Analysis; The Descriptive Information Form, Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) and the Father-Infant Attachment Scale (BBS) were used. Data were analyzed using: mean, ± standard deviation and median, Shapiro-Wilk; Kolmogorov Smirnov; t test; one-way analysis of variance; Mann Whitney U test; Kruskal Wallis analysis of variance and Spearman Correlation Analysis. Results: It was determined that 18.3% of the mothers were at risk for postpartum depression and the mean total score of the EPDS was 7.19 ± 5.17. The descriptive and some paternity characteristics of fathers were determined by EPDS; Comparison of the total and sub-dimensions of the MCQS with the EPDS scores was not statistically significant (p> 0.05).