Zerdeçal ekstraktlarının toplam fenolik, antioksidan, radikal giderme kapasiteleri ve kurkuminoidlerin voltammetrik tayini
The total phenolic, antioxidant, radical scavenging capacities of turmeric extracts and voltammetric determination of curcuminoids
  1. Tez No: 624639
  2. Yazar: ESRA ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez projesinde öncelikle zerdeçalın toplam antioksidan kapasitesi ve toplam fenolik bileşenlerinin tayini amaçlanmıştır. Buna ek olarak, zerdeçalın aktif maddesi olan kurkuminin duyarlı bir şekilde tayini için voltammetrik bir yöntem önerilmiş, önerilen yöntemin validasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ilk olarak Curcuma Longa L. rizomları havanda toz haline getirilerek iki farklı ekstraksiyon yöntemi ile ekstrakte edilmiştir. Ekstraktlardaki toplam fenolik madde miktarı, toplam antioksidan kapasitesi ve radikal giderme kapasitesi sırasıyla Folin-Ciocalteu, CUPRAC ve DPPH yöntemleri kullanılarak spektrofotometrik olarak tayin edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde zerdeçal rizomlarındaki kurkumin miktarının tayini için çok duvarlı karbon nanotüp ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrodun çalışma elektrodu olarak kullanıldığı voltammetrik bir yöntem tarif edilmiştir. Önerilen yöntem bir zerdeçal örneğindeki kurkuminoidlerin kurkumin eşdeğeri cinsinden belirlenmesi için uygulanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise kurkumin dışındaki diğer kurkuminoidlerin (demetoksikurkumin ve bisdemetoksikurkumin), kurkumin için valide edilen yöntem kullanılarak voltammetrik davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Initially, it was aimed to determine the total antioxidant capacity and the total phenolic compounds of turmeric in this thesis project. In addition, a voltammetric method was proposed for the sensitive determination of curcumin, the active ingredient of turmeric, and the validation studies of the proposed method were carried out. Firstly, Curcuma Longa L. rhizomes were powdered and extracted with two different extraction techniques. The total phenolic compounds, the total antioxidant capacity and the radical scavenging capacity in the extracts were determined spectrophotometrically using Folin-Ciocalteu, CUPRAC and DPPH methods, respectively. In the second part of the study, a voltammetric method was described to determine the amount of curcumin in turmeric rhizomes, using the glassy carbon electrode modified with multi-walled carbon nanotubes as the working electrode. The proposed method was successfully applied to determine the curcumin equivalent in a turmeric sample. In the third part of the study, the voltammetric behavior of the other curcuminoids (demetoxicurcumin and bisdemetoxicurcumin) was investigated using the validated method for curcumin.