Akvaryum balıklarından melek balığında (Pteropyllum scalare) anestezi ve sedasyon konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determining anesthesia and sedation consantrations on angelfish (Pteropyllum scalare) an aquarium fish
  1. Tez No: 624638
  2. Yazar: GÖKHAN BALLIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ŞENOL PARUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, önemli bir akvaryum süs balığı türü olan ve özellikle canlı olarak taşınması sırasında zorluklar yaşanan melek balığının (Pterophyllum scalare) ergin altı bireyleri üzerinde anestezi ve sedasyon deneyleri yapılmıştır. Bu amaçla, ülkemizde yaygın olarak kullanılan organik bir anestezik olan karanfil yağı ve sentetik bir anestezik olan 2-Phenoxyethanol tercih edilmiş ve ellemeye bağlı çeşitli rutin işlemler sırasında uygulanması gereken anestezi konsantrasyonları ve transferler sırasında uygulanabilecek ideal sedasyon konstantrasyonları belirlenmeye çalışılmıştır. Her iki anestezik madde için bayılma-ayılma sürelerinin belirlenmesi amacıyla, 5'er farklı konstantrasyon, ideal sedasyon konstantrasyonunun belirlenmesi amacıyla 4'er farklı konstantrasyon kullanılmıştır. Deneylerin tamamı 23.5 ± 0.2 ̊C su sıcaklığında yapılmıştır. Ortalama çatal boyları 4.09 ± 0.42 cm ve ortalama ağırlıkları 1.64 ± 0.55 gr (N= 100) olan melek balıklarından, kontrol gruplarıyla birlikte toplamda 245 birey kullanılırken, deney gruplarındaki her balık sadece 1 kez aneztezik maddeye maruz bırakılmıştır. Çalışma sonucunda; hassas bir tür olması sebebiyle, anestezi konstantrasyonlarının nispeten düşük olması beklenen melek balıklarının, kullanılan anestezik maddelere karşı son derece dayanıklı olduğu ve ayrıca bayılma ve ayılma sırasındaki davranışlarının, literatürdeki genellemelerden çok farklı olduğu görülmüştür. 2-Phenoxyethanol ile anestezi için 700 ve 800 µL/L, karanfil yağı ile anestezi için 60, 80 ve 100 µL/L konstantrasyonların; 24 saat boyunca uygulanan sedasyonlarda 2-Phenoxyethanol ile 80 – 120 µL/L arası konstantrasyonların, karanfil yağı ile de 6 – 8 µL/L arası konstantrasyonların uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, anesthesia and sedation experiments were performed on unmature angelfish (Pterophyllum scalare) individuals, an important aquarium ornamental fish species and especially has some difficulties during its live transportation. For this purpose, clove oil as an organic anesthetic and 2-Phenoxyethanol as a sentetic anesthetic which are commonly used in our country have been preferred and anesthesia and sedation experiments were made to determine the ideal sedation doses that applied during hand treatment and transfers. Five different doses were used to the determine the induction-recovery times for both anesthetics and four different doses were used to determine the ideal sedation doses. All experiments were carried out at 23.5 ± 0.2 ̊C water temperature. Including the control group, a total of 245 individuals were used with an average fork length of 4.09 ± 0.42 cm and an average weight of 1.64 ± 0.55 g (N= 100). Each fish in the experimental groups was exposed to the anesthetic agent only once. At the end of the study; although it was estimated that the anesthesia dosages would relatively lower because of the angelfish is a sensitive species, it has been determined that angelfish was extremely resistant to used anesthetic agents and also its behaviors during the induction and recovery period were very different from the literature. It is inferred that for anesthesia 700 and 800 μL/L doses with 2-Phenoxyethanol and 60, 80 and 100 μL/L doses with clove oil; for 24 hours of sedations, between 80 – 120 µL/L doses with 2-Phenoxyethanol and between 6 – 8 μL/L doses with clove oil were suitable.