Aspendos'ta tarihi yapılarda kullanılan harçların ve tuğlaların özellikleri
Features of mortars and bricks used in historicalbuildings in Aspendos
- Tez No: 624656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışması, Antalya İli içerisinde yer alan Aspendos Antik Kentinde kullanılan harç ve tuğla gibi yapı malzemelerinin deneysel incelenmesini içermektedir. Çalışma kapsamında Aspendos'ta yer alan hamam, su kemeri ve çeşmeden çeşitli harç ve tuğla numuneleri alınmıştır. Alınan bu numuneler üzerinde fiziksel (birim ağırlık, kütlece su emme, hacimce su emme, özgül ağırlık, kompasite, porozite), kimyasal (asit kaybı ve elek analizi, suda çözünen tuz analizleri, pH ve iletkenlik ölçümleri, protein ve yağ analizleri, puzolanik aktivite analizi), mekanik (basınç dayanımı, nokta yükleme dayanımı, eğilmede çekme dayanımı, ultrases) deneyi, termal analizler (TGA/DTA), mineralojik (x-ray difraksiyon (XRD)), petrografik (optik mikroskop ve elektron tarama mikroskobu – enerji dağıtma spektrometresi (SEM/EDX)) ve renk analizleri uygulanmıştır. Bu deneylerden elde edilen veriler numunelerin fiziksel özellikleri, mukavemetleri, kalitesi, sınıflanması, mineralojik birleşenleri gibi özelliklerin belirlenmesini sağlamaktadır. Bu veriler sonraki çalışmalarda tarihi yapıların güçlendirilmesi açısından uygulanacak restorasyon ve rehabilitasyon konularına yol gösterici olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes experimental investigation of building materials such as mortars and bricks used in the ancient city of Aspendos in Antalya. Various mortar and brick samples were taken from the Turkish bath, aqueduct and fountain in Aspendos. Physical (unit weight, water absorption by mass, water absorption by volume, specific gravity, complexity, porosity), chemical (acid loss and sieve analysis, water soluble salt analysis, pH and conductivity measurements, protein and oil analysis, pozzolanic activity) analysis), mechanical (compressive strength, point loading strength, bending tensile strength, ultrasound) test, thermal analysis (TGA / DTA), mineralogical (x-ray diffraction (XRD)), petrographic (optical microscope and electron scanning microscope - energy dissipation) spectrometer (SEM / EDX)) and color analysis. The data obtained from these experiments enable determination of properties such as physical properties, strength, quality, classification, mineralogical components of the samples. These data may guide the restoration and rehabilitation issues that will be applied to strengthen the historical structures in the future studies.