Parklardaki çocuk oyun alanlarının kullanıcı görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi: Sivas kenti örneği
Evaluation of children's playgrounds in parks in terms of user opinions: The case of Sivas city
  1. Tez No: 624657
  2. Yazar: MELİKE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelişmiş ülkelerdeki kentsel yerleşim alanlarının çoğunda halkın kullanabileceği park ve bahçeler olmasına rağmen çocuklar aktif oyunlar yerine sanal oyunlar ile daha fazla zaman geçirmektedir. Bunun başlıca sebepleri arasında, mevcuttaki çocuk oyun alanı tasarım anlayışının çocukların oyun ihtiyaçlarına cevap vermediği ve oyun faaliyetlerinin sürekliliğine katkıda bulunmadığı düşünülmektedir. Benzer şekilde ülkemizde de çocukların büyük çoğunluğu parklardaki çocuk oyun alanlarında oyun oynamak yerine elektronik ortamdaki sanal oyunlar ile vakit geçirmektedir. Bu durum ise çocukların gerek fiziksel ve ruhsal gerekse de zihinsel gelişimleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çocukların parklardaki çocuk oyun alanlarında daha fazla zaman geçirmelerini sağlamak için parkların, çocukların ve ailelerinin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda geliştirilmesi ve iyileştirilmesi gerekmektedir. Araştırmanın amacı, Sivas kentinde yer alan Azerbaycan Karabağ, Aksu, 27 Haziran, Oğuzlar ve Ethem Bey parklarındaki çocuk oyun alanlarının kullanımını etkileyen faktörlerin, kullanıcı isteklerinin ve mevcut duruma yönelik kullanıcı görüşlerinin belirlenmesidir. Bu kapsamda kentin farklı bölgelerinde yer alan beş farklı parkta, gönüllülük esasına dayalı ve tesadüfi olarak seçilen park kullanıcılarıyla gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Sonuç olarak katılımcılar, kentteki parklarda yer alan çocuk oyun alanlarının yeterince güvenli olmadığını ifade etmişlerdir. Ayrıca katılımcılar parklarda çağdaş çocuk oyun alanlarının tasarlanmasını ve çocuklarının bu alanlarda oyun oynamasını istediklerini belirtmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Kent, Kullanıcı görüşleri, Park, Çocuk oyun alanı, Sivas.
Özet (Çeviri)
Although most of the urban settlements in developed countries have parks and gardens available to local people, children spend more time with virtual games rather than active games. It is considered that the current understanding of the playground design does not respond to the needs of children and does not contribute to the continuity of play activities. Similarly, in our country, the majority of children spend time with electronic games instead of playing games in children's playgrounds in parks. This has a significant impact on both physical and mental development of children. To ensure that children spend more time in the playgrounds in the parks, the parks need to be developed and improved in line with the needs and desires of the children and their families. The aim of the study is to indicate the factors, user requests and user opinions according to the current situation, in which the playgrounds in Azerbaycan Karabağ, Aksu, 27 Haziran, Oğuzlar and Ethem Bey Parks are located. In this context, data obtained from interviews with randomly selected park users on a voluntary basis in five different parks located in different parts of the city were analyzed in SPSS program. As a result, the participants stated that the children's playgrounds in the parks in the city are not safe enough. In addition, the participants stated that they want to be designed contemporary playgrounds in the parks and that their children should play in these fields. KEYWORDS: City, User opinions, Park, Playground, Sivas.