Modifiye taş mastik asfaltın normal aşınma tabakasına göre performansının incelenmesi
Investigation of the performance of modified stone mastic asphalt according to the normal wearing course
  1. Tez No: 624658
  2. Yazar: NIJYAR ISMAEL ISMAEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, yerel kırma malzemeleri (Zakho) şehrinden, agrega ve normal bitüm (Erbil) şehrinden, ve filler malzemesi ise (Duhok) şehrinin (Kwashi) sanayi bölegesinden temin edilmiştir. Bunun yanısıra İtalya'dan ithal edilen SBS, Selüloz ve Superplast (SP) gibi bazı malzemeler, de kullanılmıştır. Çalışmamızda ilk normal bitümün özellikleri belirlenmiş ve daha sonar normal bitüme SBS ve superplast (SP) malzemeleri eklenerek bitümü iyileştirtimeye ve performansının incelenmeye çalışılmıştır. Buna ek olarak DSR, RTFOT, PAV, BBR, Elastik Geri Kazanım, Yumuşama Noktası vb. deneyler uygulandıktan sonra SBS'nın bitümün özelliklerini iyileştirmek için Superplast'tan daha fazla başarılı olduğu saptanmıştır. Bu nedenle, Taşmastik asfalt aşamasında SBS kullanılarak bitüm modifiye edilmiştir. Bu araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada modifiye edilmemiş bitüm kullanarak normal sıcak asfalt karışım (BSK) dizaynı, ikinci aşama ise SBS polimerleri kullanılarak Taş Mastik Asfalt (TMA) karışımının tasarımıdır. Her iki aşama için Marshall tasarım yöntemi kullanılmış ve tüm tasarım aşamaları ve testleri Duhok şehrindeki inşaat malzemeleri laboratuvarlarında hazırlanmıştır. Bu iki karışım üzerinde, özellikle Hamburg tekerlek izi deneyi yapıldıktan sonra, yük katmanlarına (uzama direnci), hava koşullarına dayanıklılık ve ömrünü uzatma kabiliyetine sahip bir karışım bulmak olan bu araştırmanın amacına ulaşılmıştır. İstenilen tüm bu özellikler Taş Mastik Asfalt (TMA) karışımında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, local crushed materials of (Zakho) City crushers and normal bitumen from (Erbil) City and Filler from (Kwashi) industrial area in (Duhok) City were used. In addition, some imported materials were used, SBS, Fiber Cellulose and Superplast (SP) from Italy. Initially the physical properties of bitumen were improved through the addition of SBS and Superplasts individually and special tests of BG grade such as (DSR, RTFOT, PAV, BBR, Elastic Recovery, Softening Point…etc.) After the results were obtained, SBS showed more susceptibility than Superplast to improving the properties of bitumen. Therefore, the bitumen was improved with SBS used in Stone mastic asphalt (SMA) equation. After the best modified bitumen was selected (normal bitumen + SBS), a new stage was started in this research, namely the designing of equations for asphalt mixtures of the surface layer. Two equations were designed in this research. The first equation is to design the normal hot mix asphalt (BSK) mixture using unmodified bitumen and the second equation is the design of a Stone Mastic Asphalt (TMA) mixture using SBS polymers for modifying. The Marshall design method were used for both equations and all the design steps and tests are prepared in the construction materials laboratories in Duhok City. After conducting tests on these two mixtures especially the Hamburg wheel track test, it was reached the objective of this research, which is to find a mixture that has the ability to resistant to loads tiers (rutting resistance) and weather conditions and increase the life of the layer. All these specifications include in the Stone Mastic Asphalt (TMA) mixture.