Hipertansif bireylerin diyetle magnezyum alımları ve serum magnezyum düzeylerinin hipertansiyon komplikasyonlarıyla ilişkisi
The relationship between hypertensive complications and dietary magnesium intake, serum magnesium level of hypertensive patients
  1. Tez No: 624671
  2. Yazar: BUSE BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
HİPERTANSİF BİREYLERİN DİYETLE MAGNEZYUM ALIMLARI VE SERUM MAGNEZYUM DÜZEYLERİNİN HİPERTANSİYON KOMPLİKASYONLARIYLA İLİŞKİSİ Buse BAKIR Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Aralık 2017 Danışman: Prof. Dr. Habibe ŞAHİN ÖZET Bu kesitsel çalışmada; hipertansif bireylerin beslenme durumlarının saptanması, diyetle magnezyum alımlarının ve serum magnezyum düzeylerinin hipertansiyon komplikasyonları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. En az 10 yıldır hipertansiyonu bulunan, diüretik ilaç kullanmayan ve vitamin-mineral desteği almayan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Ateroskleroz, kalp ve böbrek yetmezliği komplikasyonlarından en az birine sahip olan 34 hasta çalışma grubunu, komplikasyonu bulunmayan 34 hipertansif hasta kontrol grubunu oluşturmuştur. Hastaların vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve bel çevresi ölçümleri ile üç günlük besin tüketim kaydı alınmış, DASH diyetindeki sekiz besin grubunu tüketim sıklıkları sorgulanmıştır. Bel çevresi çalışma grubundaki kadınlarda (103 ± 19.76 cm), kontrol grubundan (95.38 ± 15.49 cm) daha yüksek bulunmuştur (p0.05) ve günlük gereksinimi karşılama oranları (sırasıyla %49.38 ± 17.4 ve %51.47 ± 16.71, p>0.05) gruplarda benzer olmakla birlikte, önerilen düzeyin altındadır. Çalışma grubundaki hastalar, komplikasyon sayılarına göre değerlendirildiğinde bir ve iki komplikasyonu bulunan hastalarda serum magnezyum düzeyi, diyetle magnezyum alımı ve magnezyum alımının gereksinimi karşılama oranlarında farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN HYPERTENSIVE COMPLICATIONS AND DIETARY MAGNESIUM INTAKE, SERUM MAGNESIUM LEVEL OF HYPERTENSIVE PATIENTS Buse BAKIR Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Department of Nutrition and Dietetics MSc Thesis, December 2017 Supervisor: Prof. Dr. Habibe ŞAHİN ABSTRACT The purpose of this cross sectional study is to determine nutritional status, dietary magnesium(Mg) intake and serum Mg levels of hypertensive patients and their relation with hypertensive complications. Patients with hypertension for at least 10 years, who didn't take diuretic medication and who didn't use vitamin-mineral supplements were included in the study. Thirty-four patients with at least one of hypertensive complications of atherosclerosis, heart failure, renal failure were included in the study group and thirty-four hypertensive patients without complications included in the control group. In addition to measurements of body weight, height and waist circumference, a three-day food consumption record was taken and the frequency of consumption of eight food groups in the DASH diet was questioned. The mean waist circumference of women was higher in the study group (103±19.76 cm) than the control group (95.38±15.49 cm) (p0.05) and Mg ratio according to the requirement (respectively 49.38±17.4%, 51.47±16.71%, p>0.05) was similar between the groups and they were below the recommended level. When the patients in the study group were evaluated according to the number of complications, there was no difference in serum Mg levels, dietary Mg intake and Mg ratio according to the requirement between patients with one or two complications.