İzmit Belediyesi personelinin tiyatro izleme talebine etki eden demografik faktörlerin belirlenmesi
Determination of demographic factors affecting the theater's monitoring request for İzmit Municipality personnel
- Tez No: 624705
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHIM İ. ÖZTAHTALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma İzmit Belediyesi personelinin tiyatro izleme talebine etki eden demografik faktörlerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. 257 katılımcı ile gerçekleştirilen bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde 22 sorudan oluşan anket formu ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre demografik değişkenlerin tiyatro izleme alışkanlıklarında önemli bir etkiye sahip olmadığı, katılımcıların zaman yetersizliği ve tiyatro etkinliklerine ilişkin bilgilendirmenin eksik olmasından dolayı tiyatroya katılmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the demographic factors affecting the demand of theater monitoring by Izmit Municipality staff. This study was conducted with 257 participants and a questionnaire consisting of 22 questions in the screening model of quantitative research methods. According to the results of the study, it was concluded that demographic variables did not have a significant effect on theater watching habits and that the participants did not participate in the theater due to lack of time and lack of information about theater activities.