Engelli bireylerin seyahat beklentilerini belirleyen faktörler üzerine bir araştırma
A study on the factors determi̇ni̇ng travel expectations of people with disabilities
- Tez No: 808136
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Engelli bireylerin turizm faaliyetlerinde sorun yaşamadan aktif bir şekilde yer alabilmesi için turizm işletmelerinin bütüncül olarak değerlendirilmesi gerekir. Turizm sektöründe öncelikle temel ihtiyaçları gideren konaklama, yiyecek-içecek ve ulaştırma işletmelerinin, sonrasında ise müzeler, eğlence ve plaj gibi alanların erişilebilir hâle getirilmesi engelli bireylerin seyahat haklarını olabilecek maksimum düzeyde kullanmalarını sağlayacaktır. Seyahat acentaları veya oteller gibi turizm paydaşlarının başta kendi içlerinde sonrasında ise yerel halk, kamu sektörü gibi diğer paydaşlarla işbirliği içerisinde hareket etmeleri, erişilebilirliği sağlamak adına bireysel veya ortak girişimlerde bulunmaları, engelli bireylerin ihtiyaçları konusunda yeterli bilgiye sahip olmaları, engellilere yönelik sunulacak hizmetlerde hem kaliteyi hem de müşteri memnuniyetini artıracaktır. Erişilebilirlik seviyesi, her ülkede veya destinasyonda aynı değildir. Bu durum engelli bireylerin tatil planlamalarını yaparken seyahatlerinde kaygı duymalarına ve birtakım beklentilerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu tez çalışması engelli bireylerin seyahat beklentilerinin neler olduğunu belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Engelli bireylerin seyahat ile ilgili temel beklentilerinin ne olduğunun belirlenmesi, bu beklentileri gidermek adına yapılabilecek faaliyetlerde başta turizm işletmelerine ve ilgili diğer paydaşlara yol gösterici olacak ve alanyazına katkıda bulunacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde engellilik kavramının tanımı, engelli model yaklaşımları, engelli sınıflandırması, engellilere yönelik ulusal ve uluslararası düzenlemelere yer verilmiştir. İkinci bölümde turizm işletmelerinde engellilere yönelik hizmetler, engellilerin turizm kısıtları, engelli bireylerin seyahat beklentileri ele alınmış ve son bölümünde ise engelli bireylerle yüz yüze görüşmeler yapılarak seyahat beklentilerinde hangi unsurların ön plana çıktığı farklı engel grupları açısından değerlendirilmiştir. Çalışma İzmir ilinde 05.07.2022 ve 15.08.2022 tarihleri arasında Ortopedik, Görme ve İşitme engelli bireylerle yarı yapılandırılmış mülakat şeklinde gerçekleştirilmiş, toplanan veriler içerik analizine tabi tutulmuş ve seyahat beklentileri turizm işletmelerinin türlerine göre belirlenmiştir. Araştırma yer alan çeşitli engel gruplarına mensup engelli katılımcılara;“Tüm Engelliler için Engelsiz Dünya Derneği”,“Avrasya Engelliler Spor Kulübü”,“Engelli Yaşam Çözümleri Danışmanlığı”,“Karşıyaka Belediyesi Görme Engelliler Kütüphanesi”ve“Buca Engelliler Derneği”aracılığıyla ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda engelli bireylerin temel beklentilerinin turizm personelinin engelli bireylerle iletişim eksikliğinin giderilmesi ve gerek turizm işletmelerinde ve gerekse de kamusal alanlarda altyapısal erişilebilirlik sorunlarının çözülmesidir. Özellikle altyapı sorunları engelli bireylerin turistik destinasyonlardan tam anlamıyla yararlanamamalarına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tourism businesses should be evaluated holistically so that people with disabilities can take an active part in tourism without any problems. In the tourism sector, primarily making accommodation, food and beverage and transportation businesses that meet basic needs accessible, and then areas such as museums, entertainment and beaches will enable people with disabilities to use their travel rights as much as possible. Tourism stakeholders such as travel agencies or hotels should act in cooperation in themselves and then with other stakeholders such as local people and the public sector and try to make individual or joint initiatives to ensure accessibility, have sufficient information about the needs of people with disabilities. These will increase both the quality and customer satisfaction in the services provided for the disabled. Accessibility level is not the same in every country or destination. This situation causes people with disabilities to worry about their travel and creates some expectations while planning their vacations. This thesis study was carried out to determine the travel expectations of people with disabilities. Semi-structured interview which is one of the qualitative research methods, was used in the research. Determining what the basic expectations of disabled people about travel, will guide tourism businesses and other relevant stakeholders to improve their activities to meet these expectations, and will contribute to the literature. In the first part of the study, the definition of the concept of disability, disability model approaches, disability classification, and national and international regulations for the disabled are included. In the second part, the services for the disabled in tourism establishments, the tourism restrictions of the disabled, and the travel expectations of the disabled individuals were discussed, and in the last part, face-to-face interviews were made with the disabled individuals and which factors came to the fore in their travel expectations were evaluated in terms of different disability groups. The study was carried out in the form of semi-structured interviews with Orthopedically, Visually and Hearing-impaired individuals in the province of Izmir between 05.07.2022 and 15.08.2022, the collected data were subjected to content analysis and travel expectations were determined according to the types of tourism enterprises. Disabled participants belonging to various disability groups in the research has been reached through“Handicapped World Association for All Disabled”,“Eurasia Disabled Sports Club”,“Disabled Life Solutions Consultancy”,“Karşıyaka Municipality Library for Visually Impaired”and“Buca Disabled Association”. As a result of the research, the basic expectations of the disabled individuals are; elimination of tourism personnel communication incompetency with the disabled individuals and the solution of the infrastructural accessibility problems both in tourism enterprises and in public spaces. Infrastructure problems, in particular, cause people with disabilities to not be able to fully benefit from touristic destinations.