Hentbol oyuncularına uygulanan yoğun interval antrenmanlarının aerobik ve anaerobik gücüne etkisi
The effect of intensive interval training applied to handball players upon aerobic and anaeorobic power
- Tez No: 624715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit seviyesindeki hentbol oyuncularına uygulanan yoğun interval antrenmanlarının aerobik ve anaerobik gücüne etkisinin belirlenmesidir. Çalışmaya Konya bölgesinde süper lig hentbol takımında oynayan yaş ortalamaları 18–24 (yıl) arasında değişen 8 sporcu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Hentbol oyuncularına uygulanan yoğun interval antrenman programı; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, maksimum oksijen tüketimi (Bruce Protokolü), maksimum anaerobik gücü (Wingate Testi), değerleri tespit edilmiş ve vücut yağ yüzdesi ise (Skinfold) triseps, sub-scapula, biseps, supra-iliac ve calf olarak 5 standart bölgeden ölçüm yapılarak bulunmuştur. Başlıca bulgular (ortalama±SS), yaş (yıl) 18±0,53, boy uzunluğu (cm) 177,25±4,03, vücut ağırlığı (kg): Antrenmandan önce 74,94±5,25 ve sonrası 71,63±4,98; vücut kitle indeksi (kg/m2) antrenman öncesi 23,83±0,91, ve sonrası 22,77±0,82, vücut yağı (%) antrenman öncesi 9,75 ±1,14, toplam skinfold (mm) antrenman öncesi 27,78±2,27, antrenman sonrası 24,58±2,71, araştırma grubunun fiziksel ölçümleri ile vücut yağ ölçümlerinde istatistiki olarak anlamlı bulunurken, maksimum oksijen tüketimi (ml/kg/dk) antrenman öncesi 57,38±1,42, antrenman sonrası 57,79±1,71, maksimum kalp atım sayısı (Atım/dk) antrenman öncesi 192,7±0,5, antrenman sonrası 192,7±0,7,maksimum anaerobik gücü (W): Antrenman öncesi 906,30±702,30, antrenman sonrası 1016,23±799,20; ortalama Güç (Watt) antrenman öncesi 577,93±81,31, antrenman sonrası 597,57±48,26; ortalama güç/Kg (W/kg) antrenman öncesi 7,91 ±1,07, antrenman sonrası 7,96±7,07; minimum güç (W/s) antrenman öncesi 297, 51±55,53, antrenman sonrası 287,36±44,81; minimum güç/Kg (W/s/kg) antrenman öncesi 4,09±0,83, antrenman sonrası 3,88±0,96; yorgunluk indeksi (%) antrenman öncesi 66,68±7,22 antrenman sonrası, 70,61±8,20, araştırma grubunun aerobik ve anaerobik kapasite ölçüm sonuçlarında anlamlı bulunmamıştır. Bu çalışma, ölçüm yapılan elit sporcular için, yoğun interval antrenman programı çerçevesinde antrenman öncesi ve sonrası, aerobik ve anaerobik güç değerler için referans sağlamaktadır. Ayrıca ölçüm sonuçları antrenörler tarafından kullanılabilir ve spesifik çalışma yapılarak hazırlanan müsabakalar için sporcunun kullanacağı stratejiye katkıda bulunabilir. Sonuç olarak, bu veriler aynı zamanda, hentbolcuların performansını spesifik olarak değerlendirmek için yapılan fiziksel testlerin tasarımında da yararlıdır. Hentbol takımında oynayan 18-24 yaş grubuna uygulanan interval antrenman programının antropometrik özellikler, genel kuvvet ve spor-motorik gelişimlerine etkisi olduğu çalışma sonucunda saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the present investigation is to describe the effect of intensive interval training which are applied to the elite handball players upon aerobic and anaerobic power. Totally 8 voluntary handball players aged between 18-24 who play handball in Konya Super Handball League participated into the investigation. The intensive interval training program applied to the handball players;, Height (cm), body weight, flexibility (cm) (sit and reach test), maximal oxygen consumption (Bruce protocol), maximal anaerobic power (Wingate test) values were determined and body fat percentage (skinfold) triceps, sub-scapula, biceps, supra-iliac, calf sites as measured using five standards was found. The major results (mean ± SD) are as follows; Aged (years) 18±0,53, Height (cm)177,25±4,03, Body weight before the training (kg) 74,94±5,25 and after the training 71,63±4,98 , Body mass index (kg/m2) 23,83±0,91 before the training and 22,77±0,82, Body fat percentage before the training (%) 9,75 ±1,14, Total skinfold (mm) 27,78±2,27 before the training and 24,58±2,71, Maximal oxygen consumption (ml/kg/min) 57,38±1,42 before the training and 57,79±1,71 after the training, Maximal heart rate (bpm) 192,7±0,5 before the training and 192,7±0,7, Maximum anaerobic power (W): 906,30±702.30 before the training and 1016,23±799,20 after the training, Mean power (Watt) 577,93±81,31 before the training and 597,57±48,26 after the training, Mean power (W/Kg) 7,91 ±1,07 before the training and 7,96 ±7,07 after the training, Minimum power (W/s) 297,51±55,53 before the training and 287,36±44,81 after the training , Minimum power (W/s/kg) 4,09±0,83 before the training and 3,88±0,96 after the training, Fatigue index (%) 66,68 ±7,22 before the training and 70,61 ±8,20 after training. The present study provide a reference for the aeorobic and anaerobic parameters, before and after training, for elite handball players that have practised in the frame of intensive interval training program . This information is also available to the coaches and can contribute to the general strategy employed by a handball player and for a specific match. As a result, this data is also useful in the design of physical tests to specifically assess the performance of handball players. The results of the study show that the interval training program applied to the 18-24 age group playing in the handball team has an effect on anthropometric properties, general strength and sports-motor development.