A village in the city? Place-making and gentrification in Kuzguncuk, Istanbul
Şehrin içinde bir köy? Kuzguncuk, İstanbul'da mekân üretimi ve soylulaştırma
- Tez No: 624716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESİM CAN ZIRH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kuzguncuk İstanbul'da Üsküdar İlçesine bağlı küçük, tarihi ve ünlü bir mahalledir. Kuzguncuk mahalle sakinleri tarafından bir köy olarak kabul edilmektedir. Bu tez Kuzguncuktaki 'köy' atfını ve bu atfın mekân üretime ile olan ilişkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Köy atfını analiz etmek için, çok kültürlü tarih ve mahalle anlatılarına odaklanılarak mekân üretimi ve köy atfı arasındaki ilişkinin analizinin yapılması amaçlanmaktadır. Daha sonra, köy atfı ve mekân üretimi analizi soylulaştırma tartışmalarına konumlandırılacaktır. Soylulaştırma, hala, birçok disiplinde tartışılan bir konudur ve değişen dünya ile yeni tartışmalar ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, soylulaştırılmış mahallerin yeniden soylulaştırılması tartışması ortaya çıkmıştır ve Kuzguncuk bu yeni tartışmalar bağlamında analiz edilecektir. Bu tezin verileri altı ay süren etnografik saha çalışması sonucu elde edilmiş ve Kuzguncuktaki anlatılara odaklanarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Kuzguncuk is a small-scale historic and gentrified neighbourhood that is located in Üsküdar, Istanbul. Kuzguncuk is considered as 'a village' by its residents even though it is a very central urban neighbourhood. This thesis aims to analyse village reference in Kuzguncuk and how village reference is a medium for the place-making process in the neighbourhood. In order to analyse village reference, the narrative of multicultural past and the narrative of the mahalle will be focused to uncover the relationship between village-reference and place-making process. Later, this thesis will situate place-making process and village reference to the gentrification debate. Gentrification is still a 'hot' topic that changes by the restructuring of urban systems. In this vein, re-gentrification of already gentrified neighbourhoods has become a subject of the discussion. Kuzguncuk will be elaborated within the new gentrification debates. The data of the thesis is collected by six-month ethnographic field-work and will be analysed through the narratives.