Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin üniversitelerinin örgütsel imajına ilişkin algıları
Perceptions of students of faculty of sport sciences regarding organizational image of universities
- Tez No: 624745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİSEM DEMİRDÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin kendi üniversitelerine dair örgütsel imaj algılarını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırma; yaş ortalaması 21,01±2,24 olup katılımcılar 150 kadın 336 erkek Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Araştırmada kişisel bilgi formu ve“Üniversite Öğrencileri için Örgütsel İmaj Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Cerit (2006) tarafından geliştirilmiş olan“Üniversite Öğrencileri için Örgütsel İmaj Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek“Akademik Çevre”,“Fiziksel ve Sosyal Çevre”ve“Toplumsal Algılama”olmak üzere toplam üç alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçek 5'i, likert tipi 20 sorudan oluşmaktadıe ve Cronbach alfa katsayısı ,9042'dir. Elde edilen veriler analiz edildiğinde; örgütsel imaj ölçeğine ve alt boyutlarına ait algıların cinsiyet, aktif spor yapma durumu, spor türü, anne baba eğitimi, millilik ve yaşa göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların bölümleri, sınıf düzeyleri ve kardeş sayıları ile örgüsel imaj puanları analiz edildiğinde; gruplar arası anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. 1 ve 2-3 kardeş olanların örgütsel imajlarının 6 kardeşli olanlara göre daha yüksek olduğu, bölüme göre akademik çevre alt boyutunda en fazla puanın spor yöneticiliği öğrencilerinin en düşük ise antrenörlük öğrencilerinin aldığı tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucuna göre; bölüm ve kardeş sayısı ile fiziksek ve sosyal çevre, toplumsal algılanma alt boyutları, örgütsel imaj genel ölçeği arasında negatif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin üniversitelerine yönelik örgütsel imaj algılarının olumlu yönde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the organizational image perceptions of Hitit University Faculty of Sport Sciences students in their own universities. Research; The mean age was 21.01 ± 2.24 and the participants were 150 women and 336 men with the participation of students of the Faculty of Sport Sciences. Personal information form and Örgüt Organizational Image Scale for University Students“were used in the study. As a data collection tool; It Organizational Image Scale for University Students Cer developed by Cerit (2006) was used. The scale consists of three sub-dimensions: Çevre Academic Environment ”,“ Physical and Social Environment ”and“ Social Perception ”. The scale consisted of 5 Likert-type questions and Cronbach's alpha coefficient was 9042. When the obtained data were analyzed; it was found that the perceptions of organizational image scale and its sub-dimensions did not differ according to gender, active sporting status, type of sport, parenting education, nationality and age. When the sections, class levels and number of siblings and mesh image scores of the participants were analyzed; There was a significant difference between the groups. It was found that the organizational images of the ones with 1 and 2-3 brothers were higher than the ones with 6 brothers, and it was determined that the highest score in the academic environment sub-dimension was obtained by sports management students and the coaching students had the lowest score. According to the results of correlation analysis; It was found that there is a negative relationship between the department and the number of siblings, physical and social environment, social perception sub-dimensions, and the general scale of organizational image. As a result; It can be said that Hitit University Faculty of Sport Sciences students' perceptions of organizational image towards their universities are positive.