Alzheimer hastalarında difüzyon tensör görüntüleme, MR spektroskopi ve volümetrik analiz bulgularının karşılaştırılması
Comparison of diffusion tensor imaging, MRİ spectroscopy and volumetric analysis findings in alzheimer patients
- Tez No: 624751
- Danışmanlar: DR. KARABEKİR ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Alzheimer hastalarında (AH) volümetri, MR Spektroskopi (MRS) ve Difüzyon Tensör Görüntülemenin (DTG) ayrı ayrı ve kombinasyon içinde birbirlerini tamamlayıcı tanısal değerlerini araştırmak, elde edilen sonuçları hastaların klinik verileri ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak – Nisan Ağustos 2010 tarihleri kliniğimize yönlendirilen AH tanılı toplam 21 olgu ve 20 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Olgulara National Institute of Neurologic and Communicative Disorders and Stroke and the Alzheimer Disease and Related Disorders Association (NINCDSADRDA) kriterleri ve Diagnostic and Statistical Manual for Mental Disorders, fourth edition, DSMIV kriterlerine göre Alzheimer tip demans tanısı kondu. Her hasta ve sağlıklı bireyin konvansiyonel MR analizine ek olarak, bilateral hipokampuslarının 3D imajlarda manuel ölçümle volümleri, MRS ile posterior singulat gyrus ve sağ hipokampuslarında NAA, Cho, mI, NAA/Cr , Cho/Cr, mI/Cr, mI/NAA oranları, DTG ile bilateral hipokampus ve posterior singulat gyruslarında FA ve ADC değerleri ölçüldü. Elde edilen tüm sonuçlar birbirleri ile, hastaların klinik verileri ile hasta ve kontrol grupları arasında ve hasta grupları arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta grubunda sol hipokampus volümünde azalma, posterior singulat gyrusta ve sağ hipokampusta mI/Cr oranında artma, posterior singulat gyrusta NAA/Cr ile mI/NAA oranında artma, sol hipokampus ADC değerinde artış saptandı. Hasta grupta DTG analizlerinde tüm FA değerlerinde azalma izlendi. Korelasyon analizlerinde sol hipokampus atrofisi ile ipsilateral ADC değerlerinde artışının pozitif korelasyon gösterdiği izlendi. Volüm değerlerinin azaldıkça ipsilateral ADC değerlerinin arttığı gözlendi. Yaş arttıkça hipokampal volüm azalması arasında pozitif korelasyon olduğu izlendi. Sonuç: Alzheimer hastalarında rutinde uygulanan optimize imajlarla görsel analizde patoloji görülemezse kantitatif ölçümler yapılmalıdır. Kalitatif bulgulara eklendiğinde volümetrik ölçümler ve MRS tanısal sensiviteyi arttırmaktadır. DTG çalışmaları beyaz cevher yıkımında analog fakat ayrı patolojileri göstermekte olup tanısal değerleri daha kısıtlıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we investigated the diagnostic value of volumetry, MR spectroscopy (MRS) and diffusion tensor imaging (DTI) in Alzheimer's disease patients. These quantitative MR (qMR) tehniques correlated with each other and clinical data. Material and Method: 21 AD patienst undergoing brain MRI between January-April 2010 and 20 healty controls were inclueded in the study. The patients were diagnosed with AD based on the criteria of the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, fourt edition and the National Institute of Neurologic and Communicative Disorders and Stroke in concert with the Alzheimer's Disease and Related Disorders Association. In addition to convansionel brain MRI sequences the volumes of bilateral hippocampus measured manually from 3D images. NAA, Cho, mI, NAA/Cr , Cho/Cr, mI/Cr, mI/NAA ratios of right hippocampus and posterior cingulat gyrus acquired with single-voxel MRS analyses. In DTI bilateral FA and ADC values of hippocampus and posterior singulat gyrus obtained. All results correlated with ecah other and with clinical data in patient groups and controls. Results: Comparing with healthy subjects, reduction of left hippocampal volume, mI/Cr ratio increment of right hippocampus and posterior cingulat gyrus, NAA/Cr and mI/NAA ratio increment of posterior singulat gyrus and left hippocampal ADC reduction were detected in patients. In DTI analyses of patients FA values were bilateral lower than controls. There was a positive relationship between left hippocampal atropy and the ipsilateral ADC values. While volumetric measurements were decreasing, ipsilateral ADC values were increased. Conclusion : The quantitative techniques should be performed on routine visiual analyses in AD patients.Volumetric and MRS measurements improves the diagnostic sensivity. DTI modalities reflects an analogus but distinct pathologies of hippocampal damage and have limites diagnostic utility.