Endometriyum adenokarsinoma HEC1A hücrelerinde WNT/β-katenin sinyal yolağı inhibitörlerinin proliferasyon ve migrasyon üzerine etkisi
The effect of WNT / β-cathenine signal tract inhibitors on prolification and migration in endometrium adenocarcinoma HEC1A cells
- Tez No: 624752
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Endometrium kanseri, meme, kolorektal ve akciğer kanserinden sonra, kadınlarda en çok karşılaşılan kanser türlerinden biridir. Dünyada, her sene ortalama 150.000 yeni hastaya teşhis konulmaktadır. Yapılan çalışmalar, endometrium kanserinin, onkogenlerin aktive, tümörü baskılayan genlerin ise inaktive olmasıyla gerçekleşen çok kademeli bir olay olduğunu göstermektedir. Endometrium adenokarsinomunda en çok karşılaşılan moleküler değişikliklerden biri, Wnt/β-katenin sinyal yolağında bulunan bir protein olan β-katenin aşırı ekspresyonudur. β-katenin hücre diferansiyasyonunda, hücre-hücre adezyonunda, embriyonik gelişim ve malign tümör transformasyonunda rol alan önemli bir multifonksiyonel proteindir. Wnt/β-katenin sinyal yolağı ise, hücre proliferasyon, diferansiyasyon ve migrasyonunda, kendini yenileyen hücre adezyonunda, hedef hücre genlerinin transkripsiyonunun gerçekleşmesinde çok önemli roller üstlenmiştir. Bu sinyal yolağında görev yapan moleküllerin aşırı ekspresyonu, birçok kanser türünün ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmada literatürde eksik olarak gördüğümüz endometrium adenokarsinoma HEC1A hücrelerinde Wnt/β-katenin sinyal yolağı inhibitörlerinin, proliferasyon ve migrasyon üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada hazır olarak alınan endometriyum adenokarsinoma HEC1A hücreleri, kültüre edildikten sonra, Wnt/β-katenin sinyal yolağı inhibitörleri olan ICRT14, FH535, IWP-2, Niklozamid'in bu hücrelerde proliferasyon üzerine etkisi gerçek zamanlı hücre analiz modeli ile gösterilmiştir. Aynı zamanda ICRT14, IWP-2, FH535 ve Niklozamid inhbitörlerinin, migrasyon üzerine etkisi yara iyileşme modeli ile de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is one of the most common types of cancer in women after breast, colorectal and lung cancer. Every year, an average of 150,000 new patients are diagnosed worldwide. Studies show that endometrial cancer is a multistage event that occurs when oncogenes are activated and tumor suppressor genes are inactivated. One of the most common molecular changes in endometrial adenocarcinoma is the overexpression of β-catenin, a protein found in the signaling pathway Wnt / β-catenin. β-catenin is an important multifunctional protein involved in cell differentiation, cell-cell adhesion, embryonic development and malignant tumor transformation. Wnt / β-catenin signaling pathway has important roles in cell proliferation, differentiation and migration, self-renewing cell adhesion and transcription of target cell genes. Overexpression of molecules acting in this signaling pathway can cause many types of cancer. The aim of this study was to investigate the effects of Wnt / β-catenin signaling pathway inhibitors on proliferation and migration in endometrial adenocarcinoma HEC1A cells, which we found to be incomplete in the literature. After culturing endometrial adenocarcinoma HEC1A cells, which were readily available in the study, the effect of Wnt / β-catenin signaling pathway inhibitors ICRT14, FH535, IWP-2, Niclosamide on proliferation in these cells was demonstrated by real-time cell analysis model. The effect of ICRT14, IWP-2, FH535 and Niclosamide inhibitors on migration was demonstrated by the wound healing model.