Yenidoğan ve Prematüre Servisinde 1996-1997 Yıllarında Saptanan Sepsis Etkenleri ve Kültür Antibiyogram Sonuçlarının Değerlendirilmesi
  1. Tez No: 624753
  2. Yazar: DEMET TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ATLIHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Neonatoloji Ünitesi'nde Ocak 1996-Aralık 1997 tarihleri arasında bakım ve tedavi gören tüm yenidoğanların dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Klinik, laboratuvar ve hemokültür ile sepsis tanısı konan olgular çalışmaya alındı. Olguların sepsis sıklığı, tipi, prognozu, tedavileri saptandı. Prematüre ve matür olgularda sonuçlar ayrı ayrı saptanıp karşılaştırıldı. Erkek/kız oranı 1,5 bulundu. Sepsis sıklığı prematürelerde % 27.5, miadında doğanlarda (MD) % 4.8 olarak ortalama % 8.6 saptandı. MD'da nazokomiyal sepsis oranı % 11.6 iken, prematürelerde uzun hospitalizasyona bağlı olarak nazokomiyal sepsis oranı % 48.7 bulundu. Matür yenidoğanlarda sıklık sırasıyla S.Aureus (% 47.9), Klesiella (% 31.9), E.Coli (% 6.9) saptanırken, prematürelerde Klebsiella (% 41.9), S.Aureus (% 21.7), E.Coli (% 8.4) etken olarak saptandı. Nazokomiyal sepsis de her iki grupta da Klebsiella en sık görülen etkendi. Tüm mikroorganizmalar için kan kültür antibiyogramı sonuçları ile değerlendirildiğinde en dirençli antibiyotikler, ampisilin, penisilin, piperasilin, seftazidim iken en duyarlı antibiyotikler, karbapenemler, amikasin, netilmisin, sefaperazon-sulbaktam, ampisilin-sulbaktam idi. 1997 yılında miadında doğan hastalarda 1996'ya oranla Klebsiella sepsisinde belirgin azalma görüldü. 1997 yılında miadında doğan hastalarda Koagülaz+Stafilokokkus aureus (SAKo)(+) enfeksiyon sayısında nispi olarak artış görüldü. 1996-1997 yılları arasında kan kültürantibiyogramları karşılaştırıldığında meropenem duyarlılığında anlamlı olarak azalma görüldü. Amikasin (p=0.0001), netilmisin (p=0.0175), sefriakson (p=0.03370) ve sefotaksime (p=0.0061) duyarlılığın anlamlı olarak arttığı gözlendi. Yenidoğan sepsis mortalitesi, prematürelerde % 28, MD'larda % 39.6 olmak üzere ortalama % 33.6 olarak bulundu. Prematürelerdeki mortaliteyi erken sepsis mortalitesinin yüksekliği (% 38.1) belirlerken, matür yenidoğan mortalitesini periferden geç dönemde hastalığı ilerlemiş olarak gelen, geç sepsisli hastalarımızın mortalitesi belirledi.
Özet (Çeviri)
The files of all newborns who were treated at Dr. Behçet Uz Children's Hospital Neonatology Unit between January 1996 and December 1997 were evaluated retrospectively. Cases diagnosed as sepsis with clinical, laboratory and hemoculture were included in the study. Sepsis frequency, type, prognosis and treatments of the cases were determined. In premature and mature cases, the results were determined and compared separately. Male/female ratio was 1.5. The frequency of sepsis was 27.5% in premature cases and 4.8% born in the term, with an average of 8.6%. While the rate of nosocomial sepsis was 11.6% born in the term, the rate of nosocomial sepsis in was 48.7% due to long hospitalization in premature newborns. Frequency of mature newborns was S.Aureus (47.9%), Clesiella (31.9%), E.Coli (6.9%), respectively, while premature Klebsiella (41.9%), S.Aureus (21.7%), E.Coli (8.4%) ) was determined as a factor. Klebsiella was the most common factor in both groups in nasocomial sepsis. When the blood culturibiogram results are evaluated for all microorganisms, the most resistant antibiotics were ampicillin, penicillin, piperacillin, ceftazidim, while the most sensitive antibiotics were carbapenems, amikacin, netilmicin, cefaperazone-sulbactam, ampicillin-sulbactam. It was observed that Klebsiella sepsis decreased significantly in patients born in 1997, compared to 1996. A relative increase was observed in the number of Coagulase + Staphylococcus aureus infections in patients born in 1997. When blood culturibiograms were compared between 1996-1997, there was a significant decrease in meropenem sensitivity. It was observed that sensitivity to amikacin (p = 0.0001), netilmicin (p = 0.0175), cefriaxone (p = 0.03370) and cefotaxime (p = 0.0061) increased significantly. Neonatal sepsis mortality was found with an average of 33.6% as 28.6% in premature cases and 39.6% in born in the terms. While the high mortality rate in premature mortality (38.1%) was determined by early sepsis mortality, the mature neonatal mortality was determined by mortality of patients with late sepsis, who came from the peripheral regions with advanced disease.