Transiyel iskemik atak geçiren hastalarda allopregnanolon düzeyinin hastalığın tanısındaki yeri
The place of allopregnanolone level in diagnosis of transient ischemic attack
  1. Tez No: 624777
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÖKBEN BECEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; TİA şüphesi uyandıran semptomlar gösteren hastaları görüntüleme yapılmadan tespit etmek, eğer hasta TİA ise gerekli tedaviye erken başlamak, TİA değilse gereksiz görüntüleme maliyetini ortadan kaldırmak için hastalığın tanısını bir biyomarker yardımıyla görüntüleme yapmadan başarıyla netleştirmek, TİA tanı sürecine klinik ve maliyet açısından çok daha avantajlı bir yaklaşım getirmektir. Aralık 2018 ile Ekim 2019 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servisine TİA tanısıyla başvuran 40 hastada ve. 40 yetişkin sağlıklı gönüllüde yapıldı. Bu hastalardan rutin kan tetkikleri için alınan kan numuneleri uygun şartlarda hazırlanıp saklandıktan sonra ELİSA yöntemiyle allopregnanolon düzeyleri saptanmış ve analiz edilmiştir. TİA'lı hastaların %42,5'i kadın, %57,5'i erkekti. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalamaları 70,15±13,709'du. Hastaların %47,5'i HT, %37,5'i KAH ve %22,5'i DM hastasıydı ve hastaların %25'inin EKG'sinde AF ritmi mevcuttu. %52,5 oran ile konuşma bozukluğu en sık görülen başlangıç semptomuydu ve ekstiremite güç kaybı %22,5 oran ile en sık ikinci semptomdu.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to bring a way more advantageous approach to the diagnosis of TIA in cost-related and clinical terms, by detecting patients with symptoms suggesting TIA without appealing to imaging methods, by starting the required treatment early if the patient has TIA, and by making a successful diagnosis by means of a biomarker without any need for imaging, hence avoiding the cost of unnecessary imaging. This study was carried out among 40 patients who referred to the Emergency service of Süleyman Demirel University Research and Application Hospital between December 2018 and October 2019 and 40 healthy adult volunteers. Having been prepared and preserved accordingly, the blood samples of these participants are analyzed by means of ELISA test, and their allopregnanolone level is determined. Of the participants with TIA, 42,5% were female and 57,5% were male. The average age of the patients was found to be 70,15±13,709. Of the patients, 47,5% suffered from HT, 37,5% from CAD, and 22,5% from DM. Furthermore, 25% of the patients had AF rhythm in their ECG. Speech disorder was the most common symptom among patients, with the ratio of 52,5%, extreme loss of power was the second most common, with the ratio of 22,5%.