Koroner arter bypass greft ameliyatı geçiren hastalarda serum ykl-40, HMGB1 ve BDNF, NGF düzeyleri ile bilişsel fonksiyonlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation the relationship between serum YKL-40, HMGB1, BDNF, NGF levels and cognitive functions in patients undergoing coronary artery bypass grafting
  1. Tez No: 708427
  2. Yazar: BAŞAK KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN İRİZ, PROF. DR. SÜREYYA BARUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Postoperatif bilişsel disfonksiyon (POBD) bellekte bozulma, dikkat eksikliği, aktivite gerçekleştirememe gibi demans benzeri semptomlar ile karakterizedir. Her çeşit cerrahi işlem sonrası görülebilmekle beraber özellikle KABG dahil tüm kardiyak cerrahi operasyonlar sonrası görülme sıklığı, nonkardiyak cerrahi sonrası görülme sıklığına göre çok daha yüksektir. Özellikle KABG sonrası sekel bırakan yaygın bir komplikasyon olarak karşımıza çıkan POBD ile ilgili ileri sürülen mekanizmalardan birisi inflamatuar süreçlerdir. Meydana gelen nöroinflamatuar cevap ile nörogenezin inhibe edildiği, sitokin salınımının bellek fonksiyonlarını zayıflattığı gösterilmiştir. Prospektif çalışmamıza elektif KABG ameliyatına giren 24 hasta dahil edilmiştir. Dışlama kriteri olarak; mevcut nörolojik hastalık, transiyel iskemik atak, kafa travması öyküsü, bilişsel fonksiyon bozukluğuna yol açtığı bilinen nöroinflamatuar hastalık tanısı (Alzheimer, demans vb.), aktif enfeksiyon ve ateş tablosu, okuma-yazma bilmemek, hasta ile yeterli kooperasyon kurulamaması belirlenmiştir. Hastalardan preoperatif 2.gün ve postoperatif 7.gün serum numunesi alınmıştır. Eş zamanlı olarak MoCA bilişsel testi uygulanmıştır.YKL-40, BDNF, NGF ve HMGB1 değerleri ile MoCA skorları arasındaki korelasyonlar incelenmiştir. Çalışma sonucunda NGF değerinde postoperatif anlamlı düşüklük bulunmuştur. NGF ile postoperatif MoCA skoru arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Bellek puanı postoperatif artmış, oryantasyon ve uyanıklık puanları postoperatif azalmıştır. Preoperatif ve postoperatif MoCA skorları arasında korelasyon görülmüştür. Preoperatif ve postoperatif HMGB1 ve NGF puanları korele bulunmuştur. Araştırmamızın sonucunda NGF' nin, POBD değerlendirmesinde önemli bir parametre olabileceğine dair veri elde edilmiştir. MoCA ile ölçülen bilişsel fonksiyonların KABG ile ilişkisinin detaylandırılmasının önem arz ettiği görülmüştür. HMGB1'in kardiak hastalıklarda bir marker olarak araştırılması gündeme gelmiştir. İleriki dönemde konu ile ilgili yapılacak çalışmalar, uygun tanı ve tedavi stratejileri için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Postoperative cognitive dysfunction is characterized by symptoms like dementia, loss of memory, attention deficit disorders, deterioration of behavior which may affect planning. It can be seen in all manner of surgery but, its frequency is higher in all types of cardiac surgery, specially CABG than in noncardiac surgery. Existing evidences show that neuroinflammation inhibits neurogenesis and releasing cytokine has a negative effect on memory functions. Twenty-four patients who underwent coronary artery bypass grafting were enrolled in this prospective study. Exclusion criteria were defined as an existing neurological disease, transient ischemic attack, history of head trauma, diagnosis of neuroinflamatuar disease (Alzheimer, dementia, etc.) which is known to cause cognitive dysfunction, active infection and fever, not being illiterate, not being able to establish adequate co-operation with the patient. Preoperative 2nd day and postoperative 7th day blood samples were taken from the patients. Montreal Cognitive Assesment was performed in synchronous. Correlations between YKL-40, BDNF, NGF, HMGB1 and MoCA scores were examined. As a result of our study, we found a significant postoperative decrease in NGF value. There was a positive correlation between NGF and postoperative MoCA score. Postoperatively memory score was increased but orientation and wakefulness scores were decreased. Another correlation was between preoperative and postoperative MoCA scores. Preoperative and postoperative HMGB1 and NGF scores were also correlated. Data obtained from present study suggested that NGF can be an important parameter in POBD evaluation. It has been observed that it is important to detail the relationship between cognitive functions measured by MoCA with CABG. In the light of results, the investigation of HMGB1 as a marker in cardiac diseases has been more important. Future studies on the subject are necessary for appropriate diagnosis and treatment strategies.